ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Fillovo zátiší v New Yorku

Poválečné zátiší Emila Filly v New Yorku 13. 3. 2013

Na aukci impresionismu, moderny a ruského umění 13. března v pobočce Sotheby's v New Yorku se pod katalogovým číslem 61 z celkem 169 položek objevilo Zátiší s kyticí a ovocem Emila Filly. Nový majitel za něj zaplatil 71 875 dolarů. To je v přepočtu asi 1,4 milionu korun.

 

Emil Filla: Zátiší s kyticí a ovocem / 1949 / olej a písek na plátně / 38,4 x 46 cmEmil Filla: Zátiší s kyticí a ovocem / 1949 / olej a písek na plátně / 38,4 x 46 cm

 

Malba Zátiší s kyticí a ovocem se za oceán dostala nejspíše s některým českým poválečným emigrantem. To naznačují i údaje katalogu, který uvádí původ v soukromé sbírce v Československu a v New Yorku. Je signována a datována do roku 1949. Jinak je katalog na další informace a zařazení velmi skoupý. Oproti běžným zvyklostem tentokrát nepřináší ani bližší informace o autorovi díla.

Jde přitom o jedno z nejzdařilejších Fillových poválečných zátiší, které vytvářel v závěru 40. let na zámku v Peruci. V té době se Filla věnoval také mimořádnému cyklu Písní (více zde) a krajinám z Českého středohoří. V tuzemsku toto dílo nejspíše není vůbec známo, neobjevuje se přirozeně ani v poslední velké Fillově monografii od Vojtěcha Lahody, která reprodukuje několik velmi blízkých děl z téhož pozdního období.

Odhadní cena oleje na newyorské aukci se pohybovala v realistickém rozmezí 40 až 60 tisíc dolarů (bez aukční provize). Dosažená cena pak tuto hranici ještě překonala, dražba skončila na částce 71 875 dolarů, tedy v přepočtu více než 1,4 miliony korun. Zda však má nový majitel jakoukoliv vazbu na Českou republiku, není zatím příliš jasné.

Dosažená cena přitom odpovídá částkám, za něj se podobná Fillova zátiší z téhož období prodávala u nás už v minulosti. Mezi těmi, která prošla v minulých letech naším trhem, lze jmenovat Zátiší s mandolínou, ovocem, pohárem a knihou (1,65 milionu korun), Zátiší s konvicí (1,61 milionu korun), Zátiší s pohárem a hroznem (1,68 milionu korun), Zátiší s rakem (3,12 milionu korun) nebo Zátiší na stole (neprodáno).

Z tohoto různorodého výčtu však nabízené newyorské plátno vychází bez ztráty kytičky jednoznačně jako jedno z nejkvalitnějších a finální jeho cena se pohybuje ještě v příznivých relacích. Nutno však dodat, že při dovozu do České republiky ji ještě navýší dovozní poplatky.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...