ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Art+Antiques Fotografie i streetart

Zezula 10. 10. 2015

Zezula – Brněnská společnost Zezula svou říjnovou aukcí nově vstoupila na pole poválečného a současného umění, což je oblast, které se dosud nevěnovala. Sběratelům nabídla kolekci 57 děl od autorů střední a mladší generace. S výjimkou jedné sochy Radoslava Kratina a jednoho obrazu Bohumíra Matala šlo vesměs o díla žijících autor. Vedle obrazů již etablovaných tvůrců, jako jsou Jaroslav Róna, Petr Nikl, Jiří David či Daniel Balabán, byla součástí nabídky i díla zatím neznámých umělců z generace současných třicátníků.

Václav Zykmund: Z cyklu portréty, 1943, solarizovaná bromostříbrná fotografie, autorská zvětšenina, 23,8 x 18,1 cm, cena: 247 800 Kč Václav Zykmund: Z cyklu portréty / 1943
solarizovaná bromostříbrná fotografie, autorská zvětšenina / 23,8 x 18,1 cm cena: 247 800 Kč

 

Začněme ale popořadě. Celá aukce vynesla 3,6 milionu korun, přičemž statisícovou hranici překonaly čtyři fotografie, tři obrazy a zmiňovaný Variabil Radoslava Kratiny (165 tisíc korun). První část aukce patřila kolekci fotografií, což je oblast, do které aukční síň Zezula poměrně razantně vstoupila již loni. Nabízena byl necelá stovka fotografií od klasiků meziválečné avantgardy i novějších autorů. Největší událostí se stala dražba dvou fotografií Václava Zykmunda ze 40. let, které se z vyvolávací ceny 112 tisíc dostaly až na 165 a 248 tisíc korun. Zykmundovy fotografie byly draženy vůbec poprvé a dosažené ceny jej hned zařadily mezi nejdražší fotografy českých aukcí. Úspěchem jsou také ceny 230 tisíc za Akt Františka Drtikola z konce 20. let a 189 tisíc korun za světelnou kompozici Paris II. od Jaroslava Rösslera.

V druhé části aukce se nejdráže prodala geometrická abstrakce od slovenského malíře, pedagoga Fakulty umění na univerzitě v Košicích, Adama Szentpéteryho. Tondo o průměru 160 cm nazvané Strukturální deformace se prodalo po krátkém souboji několika zájemců za téměř 480 tisíc korun. V případě českých autorů byli dražitelé ochotni zaplatit nejvyšší ceny za obrazy Petra Kvíčaly (218 tisíc) a Milana Saláka (106 tisíc korun). O největší překvapení se ale postaral akryl od brněnského streetartového umělce Tima, který vystoupal z 41 na 130 tisíc korun. Obraz Máte to tu pěkně zařízené – Jednoduše, ale vkusně Timo původně realizoval jako dočasnou malbu v brněnském podchodu a veřejné galerii Myší díra. Z nabízených děl současného umění se celkově nakonec prodal jen každý pátý obraz a mezi nevydraženými položkami zůstaly práce začínajících i renomovaných tvůrců bez rozdílu.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...