ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Art+Antiques František Muzika

V loňském roce jsme na aukcích zaznamenali výrazný cenový nárůst za díla Jindřicha Štyrského a Toyen. Nabízí se tudíž otázka, zda se mimořádný zájem kupujících o jejich práce promítne i do cen za díla dalších členů Devětsilu či představitelů surrealismu v českém umění.

František Muzika: Domy a stromy v podvečer / 1922
olej na plátně / 48,5 x 64,5 cm / vyvolávací cena: 4 500 000 Kč (bez 20% aukční provize)

Na jarní aukci galerie Kodl bude nabízeno rané dílo generačního druha Štyrského a Marie Čermínové a jejich kolegy z Devětsilu Františka Muziky. To by nám na výše uvedenou otázku mohlo pomoci najít odpověď. Obraz s názvem Domy a stromy v podvečer namaloval Muzika v roce 1922, rok poté, co vstoupil do Devětsilu. Ve stejném roce vznikl i Muzikův obraz Tři sestry, kterým je umělec zastoupen v expozici Národní galerie. Ta ve svých sbírkách uchovává hned 34 autorových obrazů, Muzika je ale hojně zastoupen i ve sbírkových fondech oblastních galerií. Nyní nabízený obraz je reprodukován v Muzikově monografii z roku 1947, kde jej nalezneme pod názvem Krajina v Braníku.

O rok později než Muzikova krajina vznikla koláž Marion od Jindřicha Štyrského, prodaná loni v listopadu na aukci společnosti 1. Art Consulting za 1,7 milionu korun. Jde o zatím poslední dílo z okruhu Děvětsilu, které se objevilo na trhu. Dá se od tohoto výsledku - připomeňme, že šlo o práci na papíře - odvíjet cena za Muzikův obraz? Nejspíše ano. Vyvolávací cena obrazu byla totiž stanovena na 4,5 milionu korun (bez aukční provize). Do jaké míry je obraz za tuto cenu prodejný, se ale teprve ukáže. Již startovací cena dělá z obrazu nejdráže nabízeného Muziku.

František Muzika: Schodiště IX / 1973

olej na plátně / 48 x 39 cm

vyvolávací cena: 790 000 Kč (bez 20% provize)

Na trhu se obrazy tohoto autora neobjevují moc často. Jeho dosud nejdráže prodaným obrazem je surrealistická Krypta z roku 1945, která byla vydražena v září 2008 na aukci Galerie Art Praha za 3,4 milionu korun. Tatáž galerie bude na své nadcházející aukci nabízet autorův pozdní obraz Schodiště č. IX z roku 1973. "Jedná se o významné surrealistické dílo galerijní hodnoty, na které přímo navazuje schodiště č. X v Národní galerii," prohlašuje galerista Vladimír Neubert. Vyvolávací cena je stanovena na 790 tisíc korun (bez aukční provize). Jiné srovnatelné práce se na aukcích v posledních letech vůbec neobjevily. Galerie Kodl prodala v loňské dubnové aukci obraz Medúzy z roku 1971 za vyvolávací cenu 840 tisíc korun. Květnová aukce Dorothea nabídla Muzikův autoportrét z roku 1918. Obraz však s vyvolávací cenou 240 tisíc korun zůstal neprodán.

Nejčastěji se tak na trhu objevují litografie a kresby, především z poválečného období. Muzika vynikl i jako významný scénograf. Přestože počet jeho scénických návrhů přesahuje stovku, na trhu se dosud objevilo jen několik málo návrhů. Nejdražším byl návrh z roku 1938 pro operu Julietta od Bohuslava Martinů. Práce pocházející z Muzikovy pozůstalosti byla na aukci aukční síně Vltavín před více než sedmi lety vydražena za 69 tisíc korun.

František Muzika se narodil v roce 1900 v Praze. Na pražské akademii studoval v letech 1918 až 1925, a to v ateliérech Jakuba Obrovského a Jana Štursy. Byl členem Devětsilu a SVU Mánes, po druhé světové válce se věnoval především výuce typografie na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Jeho tvorba prošla několika proměnami, od poetismu přes lyrický kubismus až k osobitě pojímanému surrealismu. Zemřel v roce 1974 v Praze.

František Muzika: Krypta / 1945

olej na plátně / 50 x 70 cm / cena: 3 363 000 Kč (Galerie Art Praha 21. 9. 2008)

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...