ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Art+Antiques František Ronovský 2008

Jméno malíře Františka Ronovského dnes ne každému hned něco řekne. Své oddané příznivce však jeho dílo má a bude zajímavé sledovat, jak si nyní trh poradí s nabídkou řady kvalitních děl z jeho pozůstalosti. Přes léto byly Ronovského obrazy k vidění a ke koupi na výstavě v Galerii Kodl, nyní se několik jeho děl objeví také na listopadové aukci této společnosti.

František Ronovský se narodil roku 1929 v Praze. Na pražské Akademii studoval mezi lety 1948 až 1953 v ateliéru Miloslava Holého a Karla Součka. Prakticky celou svou tvorbu zasvětil figurativnímu malířství. Za jeho nejpřínosnější období je považována tvorba ze 60. let, především z jejich druhé poloviny, kdy zúročil svoje poznatky z krátké tvůrčí odbočky na pole abstrakce. Účastnil se mnoha samostatných i skupinových výstav, včetně přelomové výstavy Nová figurace v roce 1969. Československé umění zastupoval mimo jiné na Bienále v Benátkách v roce 1968 a São Paulu o rok později. Zemřel nečekaně při práci v ateliéru v březnu 2006.

František Ronovský: Vzpomínka na Paříž / 1995
akryl na sololitu / 82 × 100 cm / vyvolávací cena: 300 000 Kč (bez 20 % aukční provize)

Ronovského práce jsou českým aukcím téměř neznámé. Jeho obrazy, s výjimkou těch určených pro státní galerie, totiž opouštěly ateliér velice zřídka. Došlo tak k poměrně nezvyklé situaci, kdy Ronovského díla nalezneme v Národní galerii i někdejších krajských galeriích, v soukromých sbírkách až na výjimky nikoliv. Většina umělcova dílo dodnes zůstává v majetku jeho rodiny. Ta přistoupila na prodej některých prací – nejvýznamnější díla ze 60. let zůstávají nadále neprodejná – až nyní, víc jak dva roky od malířovy nenadálé smrti.

Několik málo věcí, které se na aukcích objevily v minulých letech, rozhodně nedosahovalo takových cen, s jakými jsme se mohli setkat na zmiňované letní výstavě v Galerii Kodl. Nejvíce Ronovského děl bylo nabízeno na aukcích společnosti 1. Art Consulting. Aukční cenový rekord – nutno dodat, že nikterak oslnivý – zatím drží obraz Odjezd z roku 1975, kter7 byl v květnu 2005 vydražen za necelých 70 tisíc korun. Na druhém místě je obraz Na vojně z roku 1995, který byl letos v květnu vydražen za 41 tisíc korun.

František Ronovský: Muži jsou na vojně / 1995
akryl na sololitu / 42 × 50 cm / cena: 41 300 Kč (1. Art Consulting 18. 5. 2008)

Galerista Martin Kodl však tvrdí, že privátně již prodal jeden z Ronovského triptychů za půl milionu korun a že ceny ještě porostou. Jedná se o tom, že by se na jaře příštího roku v Jízdárně Pražského hradu uskutečnila Ronovského retrospektiva, a tradičně platí, že po velkých výstavách jdou ceny vzhůru. V našem prostředí jsme tento efekt mohli nejvýrazněji pozorovat v případě Josefa Váchala nebo na malbách Františka Drtikola. Zájem sběratelů o díla do té doby přehlížených autorů po výstavách v Galerii Rudolfinum výrazně vzrostl.

Podle Martina Kodla tedy není otázkou, zda ceny za Ronovského obrazy porostou, ale kdy a jak rychle. Listopadová aukce ukáže, zda sběratelé toto jeho přesvědčení sdílí, či nikoliv. Ve srovnání s dosavadními cenami těch několika málo Ronovského obrazů, které se na trhu dosud objevily, jsou vyvolávací ceny nastaveny dosti vysoko.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...