Prosinec 2021 1621

Galerie ve žluto-modré. Benefiční aukce na pomoc Ukrajině

Aukce se budou konat od 12. 3. do 24. 3.

Současní umělci spojili síly s galeristy, kurátory a dražebníky a okamžitě zareagovali na potřebu finanční i pomoci válkou zkoušeným obyvatelům Ukrajiny. Během několika dnů se galeristé domluvili s umělci, že poskytnou díla do charitativních dražeb, které se budou odehrávat jak v on-line prostředí, tak v konkrétních výstavních prostorách. Výtěžek bude směřovat humanitárním organizacím, ale i ukrajinským umělcům.

Už v sobotu 12. března se od 17 hodin na platformě LiveBid.cz rozběhne aukce osmi obrazů výtvarnice Alice Nikitinové, které se aktuálně nacházejí na její monografické přehlídce _Společný základ_ v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Kyjevská rodačka, finalistka ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2010, učitelka a nově také ilustrátorka dětských leporel Alice Nikitinová se rozhodla vybranou částku věnovat sbírce SOS Ukrajina, kterou pořádá nezisková organizace Člověk v tísni. Limitace na jednotlivé položky s aktuálními cenami od 42 do téměř 83 tisíc korun bude ukončena hodinu před začátkem on-line aukce, minimální výše příhozu je stanovena na jeden tisíc korun. GMU v Hradci Králové zde vystupuje jako zprostředkovatel prodeje svěřených obrazů.

Alice Nikitinová: Školní výstava, 2021,
olej na plátně, 150 x 125 cm,
vyvolávací cena: 82 500 Kč
LiveBid.cz 12. 3. 2022

Z vlastní iniciativy čtyř pražských soukromých galerií vzešla další benefice ve prospěch aktivit Člověka v tísni na Ukrajině. Bold Gallery, Trafo, The Chemistry a Centrum současného umění DOX oslovilo více než 140 českých umělkyň a umělců, aby přispěli svými díly ke skupinové výstavě – k vidění od soboty 12. do soboty 19. března v prostorách Bold Gallery – a k paralelně probíhající on-line dražbě přímo na webových stránkách projektu Umění pro Ukrajinu – od pátku 11. do soboty 19. března. Finále digitální aukce se protne s veřejnou částí benefice, která začne v auditoriu Centra současného umění DOX v sobotu 19. března v 16 hodin. Licitátor Milan Dospěl se bude pohybovat po tisícikorunových příhozech v nabídce, která čítá 126 položek. Kresby, závěsné obrazy, fotografie, instalace a plastiky předních domácích autorek a autorů z posledních několika let startují na částkách v řádech desítek až stovek tisíců korun.

Tomáš Skála: Bloody Whirlpool, 2022,
kresba tuší, 30 x 30 cm,
vyvolávací cena: 12 000 Kč
Umění pro Ukrajinu 11. – 19. 3. 2022

Na nejvyšších vyvolávacích cenách startují velké formáty Františka Skály V okraji na okraji (600 tisíc korun) nebo Adély Janské Bez názvu (320 tisíc korun), dalších deset položek pořadatelé nacenili na více než 100 tisíc korun. Některá díla reagují explicitně na aktuální válečné události na Ukrajině, například fotografie Kateřiny Komm Safety for Ukraine, tušová kresba Bloody Whirlpool Tomáše Skály nebo série listů Jiřího Petrboka. Jiná zpracovávají silné emoce napříč lidskou existencí – od dětství přes dospělost až po blížící se konec (například technikou vymývané kávy doplněná kresba Siegfrieda Herze). Iniciativa Umění pro Ukrajinu se i v tomto případě obejde bez kupních či prodejních provizí a autorských honorářů, takže výtěžek z aukce se ve stoprocentní výši dostane k potřebným na Ukrajině.

Siegfried Herz: Rodiče se zase hádají, 2021
káva, kresba na papíře, 100 x 70 cm,
vyvolávací cena: 96 000 Kč

Jiný formát pomoci zvolil Nadační fond galerie Cermak Eisenkraft, specializující se na přímou podporu projektů v oblasti umění. Na čtvrteční večer 24. března připravil on-line i sálovou aukci maleb, grafik, fotografií, instalací či NFT děl s názvem „Umělcům Ukrajiny/Pro život bez cenzury“ ve prospěch ukrajinských umělců, postižených válečným konfliktem. „Zavolal jsem na Akademii v Kyjevě. Tam jsem získal telefon na umělce Deyaka Mikhailova, který mi pomohl oslovit první výtvarníky a pak se vše rozjelo lavinovitě. Právníci z AK Brož Sedlatý mi pro bono pomáhají oslovit všechny autory, sbíráme jejich příběhy, ale také čísla bankovních účtů,“ vysvětluje galerista Tomáš Zapletal-Cermak zapojení Akademie výtvarných umělců v Kyjevě.

Pořadatelé si od výběru děl, v němž se angažovali sami autoři, slibují konečnou částku k deseti milionům korun. Ta pak bude přes transparentní účet rozdělována a formou měsíčních rent odesílána přímo na účty umělců. „Chceme jim pomoci získat finanční jistotu, aby mohli pokračovat v tvorbě a zdokumentovat vše, co se na Ukrajině stalo a to nejen prostřednictvím fotografie, ale všech dalších medií. Ten příběh je silný a Ukrajina je země s obrovskou historickou tradicí, kterou je třeba chránit,“ vysvětlují pořadatelé.

Aukce bude možné se zúčastnit přes portál LiveBid.cz nebo osobně v pražském sále galerie na Národní 9. S podtitulem benefice – Kultura je to, co nás dělá lidmi – souzněli například sochař Stanislav Kolíbal, jenž do aukce věnoval svůj jediný letošní akvarel, malíři Jan Mikulka, Vladimír Véla a Zdeněk Trs nebo fotografové Václav Jirásek, Pavel Baňka či fotografka Markéta Kinterová s platformou Fotograf.

V pražském experimentálním prostoru a galerii INI na Koněvově ulici uspořádaly dvě umělkyně ukrajinského původu Olga Krykun a Masha Kovtun benefiční prodej uměleckých děl přímo od umělců. Samy absolventky pražské UMPRUM věnovaly do prodeje hned několik svých děl. Mezi nabízenými díly byli zastoupeny například i koláž Jiřího Kovandy, fotografie od Dominika Gajarského, akvarel Josefa Bolfa, malba od Daniela Vlčka, objekt od Alžběty Říhové nebo socha od Terezy Štětinové a mnoho dalších prací převážně od studentů pražských uměleckých škol. Ti díla do galerie přinesli z vlastní iniciativy a často si ještě zakoupili práce svých kolegů. Vybraných téměř 300 tisíc korun bylo zasláno na účet pro okamžitou pomoc zřízený ukrajinskou ambasádou v ČR. Další prodej pod názvem ARTIST FOR UKRAINE III. se bude konat on-line.