ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2021 1621 

Holandský Filla 2010

Obálku katalogu nadcházející večerní aukce společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery zdobí detail Fillova Zátiší s knihou. Právem. Srovnatelné malířovo dílo se u nás v aukci dosud neobjevilo.

Emil Filla: Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry) / 1914 / olej na plátně / 30,7 x 25,4 cm

Obraz je špičkovou ukázkou z Fillova holandského období. Díla z let 1914 až 1917 jsou na trhu extrémně vzácná. Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry) je navíc mimořádně kvalitní malbou a samotný Filla si obrazu velmi považoval. V jeho katalogu z roku 1938 je například tato jediná malba reprodukována barevně. Vyvolávací cena je stanovena na 10 milionů korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Nejznámějším "holandským Fillou" českých aukcí jsou Zlaté rybičky u okna, které byly v roce 2000 na aukci Galerie Kodl vydraženy za tehdy rekordních 7,3 milionu korun. Dlouhých 6 let pak obraz držel titul nejdražšího díla prodaného v Česku v aukci.

Emil Filla: Zlaté rybičky u okna / 1916 / olej na plátně / 69 x 54 cm

Až do loňska se v aukci žádný další Filla z let 1914 až 1917 neobjevil. Když Galerie Kodl na své loňské listopadové aukci nabídla obraz Sklenice a noviny, dílo čtvrtinového formátu, než měly Zlaté rybičky, dostal se z vyvolávací ceny 9 milionu na částku 11,2 milionu korun.

V případě nyní nabízeného obrazu, který má stejný formát jako Sklenice a noviny, je však mnohem líbivější, tedy není otázkou, zda se prodá, ale kam až se konečná cena vyšplhá. Dá se očekávat, že bude minimálně aspirovat na titul nejdražšího díla letošního roku. Ten zatím drží obraz Zbytek noci od Toyen, vydražený v dubnu za 13,2 milionu korun.

Emil Filla: Zátiší s novinami / 1914 / olej na dřevě / 33 × 23,5 cm

Obraz Zátiší s knihou byl až do 80. let v majetku umělcovy rodiny. V roce 1990 se dostal do sbírky Milana Heidenreicha, českého emigranta žijícího od 60. let ve Švédsku. Po jeho smrti byla mimořádná kolekce českého kubismu, kterou vytvořil, vydražena v Londýně na aukci impresionistů a klasické moderny společnosti Sotheby's. Fillův obraz byl dokonce vybrán na obálku katalogu. V březnu 1997 se prodal za zcela nečekaných 56,5 tisíc liber (včetně aukční provize). V přepočtu na koruny tedy za 2,6 milionu. Libra tehdy stála 46 korun.

Vojtěch Lahoda, autor zatím poslední Fillovy monografie, se obrazu věnuje velice podrobně. Dává jej mimo jiné do vztahu s Fillovým nejdůležitějším expresionistickým obrazem, Čtenářem Dostojevského: "Není náhodné, že zátiší, o němž zde píšeme, bylo nazýváno také Zátiší s knihou. Víme již, že ve Čtenáři Dostojevského také hrála hlavní roli kniha, tehdy pochopitelně Dostojevského. Zátiší s lahví Cherry je tak možné číst jako osobní konverzi, jako dílo indikující zvrat myšlenkových a uměleckých hodnot malíře: pesimismus a romantický pocit trapnosti ze života byl spojen s expresivní, živou, takřka tekoucí formou. Období, kdy je potřeba 'se převychovat' je období skoncování s Dostojevským, ale i Rousseauem a Tolstým. Je to období kubismu, který v tehdejším Fillově pojetí znamenal pozitivní, akční, kreativní vztah k životu, ztělesněný právě Zátiším s láhví Cherry. Je třeba nejen převychovat se morálně, intelektuálně, je třeba vyměnit knihy, odložit Dostojevského i Gautiera. Je třeba současně tento nový způsob myšlení charakterizovat i novým výtvarným jazykem, tj. kubismem."

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...