ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Impresionisti a moderna v New Yorku (květen 2010)

Květnový blok newyorských aukcí zahájila úspěšněji společnost Christie’s. Její úterní aukce impresionistů a klasické moderny vynesla 335,5 milionu dolarů. Aukce společnosti Sotheby’s, která se konala o den později, skončila výsledkem 195,7 milionu dolarů.

Novým absolutním rekordem skončila dražba plátna Pabla Picassa s názvem Akt, zelené listy a busta z roku 1932 ze sbírky Sydney F. Brody. Obraz byl prodán za 106,5 milionu dolarů a stal se tak nejdražším vydraženým uměleckým dílem všech dob. Odhadní cenu společnost Christie’s nezveřejnila předem, ale v tisku se spekulovalo o 70 až 90 milionech dolarů (odhady jsou většinou na rozdíl od konečných cen uváděny bez aukční provize).

Obraz Picasso namaloval během jediného dne v květnu roku 1932. V roce 1951 byl obraz zakoupen do soukromé sbírky za 19 800 dolarů. Na veřejnosti byl vystaven jen jednou, a to v roce 1961. O získání práv k prodeji sbírky paní Sydney F. Brody bojovaly oba aukční domy čtyři měsíce. Výsledek úterní aukce ukázal, že se tato akvizice Christie’s vyplatila. (O cenách Picassových děl též zde)

Alberto Giacometti: Grande tête mince / 1954 / bronz / výška 65 cm / cena: 53 282 500 USD

Druhou nejdražší položkou večera se stala busta od Alberta Giacomettiho, rovněž ze sbírky paní Brodyové. Prodala se vysoko nad odhadní cenou (25 až 35 milionů) za téměř 53,3 milionů dolarů. Přitom před osmi lety se v Sotheby’s vydražil jiný odlitek této busty za „pouhých“ 12,5 milionu dolarů. Další díla Picassa i Giacomettiho dosáhla v úterý rovněž výborných výsledků. V desítce nejdražších položek aukce se jméno Pablo Picasso objevilo hned čtyřikrát a Alberto Giacometti třikrát.

Nejvíc se však bojovalo o obraz Georgese Braqua La Treille z let 1953-54, který z odhadu 3-5 milionů dolarů vyšplhal na 10,2 milionu dolarů a stal se tak doposud nejdražší autorovou prací prodanou na aukcích. Mezi neprodanými díly naopak poněkud překvapivě zůstalo rozměrné plátno Edvarda Muncha Plodnost, jehož cena byla před aukcí odhadována na 25 až 35 milionů dolarů.

Henri Matisse: Bouquet de fleurs pour le quatorze juillet / 1919

olej na plátně / 116 x 89 cm / cena: 28 642 500 USD

Přestože středeční aukce Sotheby’s probíhala ve střízlivějším duchu než rekordní večer v Christie’s, bohatě předčila výsledky Sotheby’s z minulého roku. Letošní aukce byla téměř třikrát úspěšnější než ta loňská a celkový obrat se přiblížil horní hranici odhadu.

Nejdražší položkou bylo květinové zátiší od Henriho Matisse, které se prodalo za 28,6 milionů dolarů. Největší cenový nárůst zaznamenalo bronzové sousoší Augusta Rodina Romeo a Julie, které se z odhadu 450-650 tisíc dolarů vyšplhalo na cenu 3,4 milionu dolarů. Mramorová předloho tohoto odlitku je ve sbírkách petrohradské Ermitáže. Rekordní položkou aukce se stalo plátno Salvatora Dalího Spectre du Soir sur la Plage, které se prodalo za cenu 5,6 milionu a stalo se tak nejdražším dílem tohoto autora prodaným v aukci.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...