ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Jarní Antique

Veletrh Asociace starožitníků, duben 2014

Jarní veletrh starožitností Antique, který se konal na konci dubna již poosmé v prostorách Novoměstské radnice, poskytl téměř šesti desítkám obchodníků z celé České republiky příležitost představit výběr z nabídky jejich kamenných obchodů nebo upozornit na předměty, jež budou draženy v aukci.

Galerie Arcimboldo / Kunstkomora

Zájemci o starožitnosti i letos uvítali širokou nabídku secesního skla včetně kvalitních ukázek produkce sklárny Lötz, dále secesního šperku, porcelánových figurek firem Rosenthal, Míšeň a Goldscheider či starožitného nábytku. Právě u nábytku bylo možné zaznamenat jistý posun v zájmu kupujících. „Zdá se, že v segmentu nábytku se začíná blýskat na lepší časy a v budoucnu by nemusel být tak cenově podhodnocen jako dosud,“ domnívá se viceprezidentka pořádající Asociace starožitníků Simona Šustková.

Možnosti upozornit na svou květnovou aukci zajímavým způsobem využil například Tomáš Hejtmánek (Arthouse Hejtmánek): plochou obrazovku s projekcí nabízených děl umístil do starožitného zdobného rámu. Aukční síň European Arts vystavila obraz Tři dívky od Stanislava Podhrázského, který bude dražit v květnu, a získala za něj hlavní cenu odborné komise. Na trhu s uměním se totiž Podhrázského obrazy dosud vyskytovaly jen výjimečně. Po loňské retrospektivě Neklidná krása, která na umělcovo dílo upozornila širší veřejnost, se však s jeho obrazy možná budeme setkávat častěji.

Většina starožitníků ve svých expozicích alespoň částečně zohlednila téma veletrhu – Starožitnosti pro gentlemany a jejich dámy. Na stáncích se tak ve větší míře než obvykle objevovala každodennost v nejrůznější podobě, od kuřáckého náčiní, hodinek, špacírek, souprav na podávání vína až po zbraně, lovecké potřeby a mince, jež byly k vidění u jednotlivých starožitníků i samostatně v expozici firmy Aurea Numismatika. „Jednalo se o historicky i umělecky cenné a často plně funkční předměty,“ chválil kvalitu letošní nabídky prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.

Galerie Arcimboldo / Kunstkomora

Tematické zaměření expozice však nebylo nutnou podmínkou úspěchu. Uznání za nejlepší expozici získala Kunstkomora, jejíž majitel Oldřich Hejtmánek ji pojal jako zmenšeninu své malostranské „kamenné“ galerie. Nechyběla tu nákladná zbroj pro vysoce postaveného samuraje, vzácná japonská malba mořské panny z přelomu 18. a 19. století či maska Sepik z Papuy Nové Guiney. „Myslím, že se nám podařilo vzbudit zájem návštěvníků,“ konstatuje Hejtmánek. „Některé předměty jsou rezervované, hodně lidí si domluvilo další schůzky u nás v obchodě.“

Vzrůstající zájem o kvalitní exempláře mimoevropského umění potvrzuje i Petr Mazna z Galerie Kirk. „Během první hodiny po zahájení veletrhu mi dva zájemci vykoupili dvě třetiny mé letošní kolekce,“ uvedl spolumajitel galerie, která se specializuje na umění z Afriky, Ameriky, Asie a Oceánie.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...