ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Jarní veletrh Antiques obrazem

Oslava ženské krásy v umění

Ve dnech 21. až 24. dubna 2016 probíhá v prostorách Novoměstské radnice již 37. veletrh starožitností Antique. Pořadatelská Asociace starožitníků zvolila za ústřední námět jarního veletrhu téma Ženská krása v umění – od Věstonické venuše po současnost.  Žena byla vždy inspirací všech druhů umění, romantickou múzou básníků, romanopisců, malířů, sochařů i hudebníků. 

„Ve výtvarném umění doba pomocí ženské figury vyjadřovala svůj ideál a svou hierarchii hodnot – od paleolitických skalních maleb a sošek přes antiku, cudné středověké madony, renesanční návrat k tělesnosti a smyslné baroko až po revoluční impresionismus a často velmi originální hold ženské kráse v dílech výtvarných umělců 20. století,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.

V rozmanitých prostorách Novoměstské radnice jsou k vidění rozličné stánky s objekty od starožitného nábytku, obrazů, až po drobné šperky a mince. Letošním vystaveným unikátem je československá státovka, tedy pětitisícikoruna z roku 1919, jejíž hodnota se odhaduje mezi třemi a pěti miliony korun. Kromě vzácné bankovky je na veletrhu k vidění také padesátidukátová pamětní medaile vydaná v roce 1929 k miléniu zavraždění sv. Václava a k dostavbě chrámu Sv. Víta, Václava a Vojtěcha a autentický císařský dukát, který byl vydán císařem Karlem IV., čímž autoři veletrhu připomínají letošní oslavy narození panovníka.

Veletrh Antique je pořádán dvakrát ročně, na jaře a na podzim, a je jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Návštěvnost se ročně pohybuje okolo 15 až 16 tisíci návštěvníky a předpokládaný obrat za jeden veletrh je mezi 30 a 50 miliony korun.   

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...