Knihy a starožitné drobnosti

Zezula 17. 6. 2017

Brněnská aukční síň Zezula na své červnové aukci nabídla 550 uměleckých děl a starožitností, od početného souboru knih přes historické sklo až po nábytek.

Nového majitele našly tři pětiny položek, dohromady za 1,3 milionu korun. Relativně nízký obrat vysvětluje, že v nabídce tentokrát nebylo jediné dílo s vyvolávací cenou nad sto tisíc korun.`

Karel Žůrka: Návrat T. G. Masaryka do vlasti, 1919

Karel Žůrka: Návrat T. G. Masaryka
do vlasti, 1919,
olej na plátně, 113,5 x 75,5 cm,
cena: 30 680 Kč

O čtvrtinu z dosažené částky se postaraly knihy. Nejdráže se prodal geografický atlas Die gantze Erd-Kugel vydaný roku 1672 ve Frankfurtu. Nový majitel za něj nabídl 81 tisíc korun. Ze starožitností se nejdráže prodal bohatě vyřezávaný rám z 19. století, který vystoupal na 32 tisíc, a dvojice řezaných pohárů z přelomu 18. a 19. století, které ze 7 tisíc vyskočily až na 28 tisíc korun. Mezi obrazy se nejvíce bojovalo o malbu Návrat T. G. Masaryka do vlasti od Karla Žůrka z roku 1919. Z 6 tisíc vystoupala až na 31 tisíc korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Aukční dům Zezula

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Umění není jen investice

Umění není jen investice

22. dubna 2018

První ochutnávka (díl druhý)

První ochutnávka (díl druhý)

20. září 2017