ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Kníže jako sběratel

Valdštejnská jízdárna od 6. května hostí výstavu Klasicismus a biedermeier z knížecích lichtenštejnských sbírek. Mezi vystavenými díly je i řada položek získaných na uměleckém trhu v posledních letech.

Ferdinand Georg Waldmüller: Přerušená pouť / 1853 / olej na dřevě / 46 x 58 cm / cena: 1 320 000 eur

Jedním z nich je například reprodukovaný obraz Ferdinanda Georga Waldmüllera Přerušená pouť. Lichtenštejnské muzeum ve Vídni jej zakoupilo v listopadu 2005 ve vídeňském Dorotheu za 1,32 milionu eur. Obraz je nejen nejdražší Waldmüllerovou prací, ale několik let byl i vůbec nejdražším dílem prodaným v Rakousku v aukci.

Časopis The Art Newspaper před třemi lety uvedl, že Lichtenštejnské muzeum nakupuje nejvíce ze všech evropských muzeí. Ročně podle něj Lichtenštejnové za akvizice utratí několik desítek milionů eur. Přehled nově získaných děl si je ostatně možné prohlédnout na internetových stránkách muzea.

Nejvyšší cenu Lichtenštejnové podle dostupných informací zaplatili za tzv. Badminton kabinet, který v prosinci 2004 vydražili na aukci Christie’s v Londýně za rekordních 19 milionů liber.

Na otázku Art+Antiques, jak by charakterizoval své sběratelské zaměření, kníže Hans Adam II. na tiskové konferenci k zahájení výstavy odpověděl: „Původně mě umění moc nezajímalo. Na rozdíl od mého otce, pro kterého bylo utrpením prodávat po roce 1945 úžasná díla z naší sbírky. Když se nám později, v polovině 70. let podařilo naše finance znovu konsolidovat, začali jsme díla, která jsme dříve prodali, nebo aspoň jim podobné věci, nakupovat zpátky. Jak už to tak se sběratelstvím bývá, nakonec se i pro mě stalo věcí citu. Troufám si ale jen na věci, kterým aspoň trochu rozumí, které jsou nějak spojené s naší sbírkou. Všechny nákupy ale také konzultujeme s odborníky. Samozřejmě, že určitou roli hrají i mé osobní zájmy a preference. Proto jsme například koupili Badminton kabinet, i když umělecká rada muzea tím nebyla moc nadšena. Jindy je to ale tak, že já se nechám uměleckou radou přesvědčit ke koupi obrazů, které se mi v tu chvíli třeba ani moc nezamlouvají.“

Badminton kabinet / Florencie, 1720-33 / výška 386 cm, šířka 233 cm, hloubka 94 cm 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...