ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Krásná jizba v dílech Sutnara, Kybala a Južniče

Sýpka 14. 10. 2018

Uměleckoprůmyslové museum v Praze až do ledna příštího roku hostí výstavu představující prvorepublikový obchod s bytovými doplňky Krásná jizba. Početnou kolekci předmětů vyráběných či nabízených Krásnou jizbou bude v neděli dražit společnost Sýpka.

Ladislav Sutnar: porcelán

Ladislav Sutnar: Jídelní, čajový a kávový soubor, 1931, 
porcelán zdobený zelenou linkou, 53 kusů
vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ 24% provize)

 

 

Na první místě je třeba jmenovat porcelánové a skleněné servisy od Ladislava Sutnara, který byl v letech 1929–39 uměleckým ředitelem Krásné jizby. Nabízeno bude celkem deset položek spojených se Sutnarovým jménem v čele s kompletním sestavou jeho porcelánového nádobí. Jde o jídelní, čajový a kávový soubor zdobený zelenou linkou, dohromady 53 jednotlivých kusů. Vedle osmi mělkých a deseti hlubokých talířů je součástí souborů například i dvoukomorová místa, čajová konvice či dvě cukřenky s víčky. Vyvolávací cena je stanovena na 38 tisíc korun (+ 20% provize). Před rokem se obdobná sestava čítající dokonce 74 kusů prodala za 68 tisíc korun.

Antonín Kybal: Koberec
Antonín Kybal: Koberec s geometrickým vzorem, 1930
výrobce kobercovny Klazar, Brno, tkaný smyčkový koberec, rozměr 321× 375 cm,
vyvolávací cena: 18 000 Kč, Sýpka 14. 10. 2018

 

 

Šesti koberci je zastoupen Antonín Kybal, který se stal uměleckým ředitelem Krásné jizby po Sutnarovi. Vyvolávací ceny za tkané smyčkové koberce přibližně formátu 2 x 3 metry se pohybují kolem 20 tisíc korun (+ 20% provize). Stávající Kybalův aukční rekord má hodnotu 142 tisíc korun, za tuto částku byl před osmi lety na aukci stejné aukční síně vydražen koberec s charakteristickým květinovým vzorem.
 

Bohumil Južnič: Kalamář

Bohumil Južnič: Kalamář s kolébkou, kolem 1930,
výrobce Sandrik, niklovaný obecný kov, sklo,
vyvolávací cena: 12 000 Kč, Sýpka 14. 10. 2018

 

 

Za zmínku stojí také dvě položky od Bohumila Južniče, který se k práci pro Krásnou jizbu dostal coby švagr zakladatele a prvního provozního ředitele společnosti Václava Poláčka. Ač byl v oblasti designu autodidakt, jeho kalamáře a stolní potřeby z alpaky se vyznačují elegantním funkcionalistickým tvaroslovím. "Jeho předměty jsou nenápadné, avšak při bližším styku nad jiné pozoruhodné a společensky závažné. Závažné svým obsahem, svou teoretickou a praktickou promyšleností a pozoruhodné nevšedností přístupu k praktickému podnikání. Bohumil Južnič totiž nebyl vyučený průmyslový výtvarník, byl to jen logicky myslící člověk, nadaný nesmírným vkusem, člověk, který smysl pro účelnost všedních věcí dovedl výtvarně domyslet, ztvárnit a přenést do oblasti krásna," charakterizoval jeho tvorbu v 60. letech Emanuel Poche. 
 

Krásná jizba: Design pro demokracii
Krásná jizba: Design pro demokracii

 

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...