ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Křehká síla skla potřetí

Dorotheum 12. 10. 2017

Ve čtvrtek 12. října pořádá aukční síň Dorotheum již třetí specializovanou aukci českého sklářského umění s názvem Křehká síla skla. Padesátku objektů od českých (nebo v České republice tvořících) sklářů nyní vystavuje i následně bude dražit v Galerii Tančící dům. Některé z nich byly vyrobeny přímo pro tuto příležitost.
 
Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová: Soubor čtyř zoomorfních kamenů, odlitky z roku 1988,  barevné sklo tavené ve formě, velikost s rámem 100 x 71 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (+20% provize)

 

Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová: Soubor čtyř zoomorfních kamenů,
odlitky z roku 1988, 
barevné sklo tavené ve formě, velikost s rámem 100 x 71 cm
vyvolávací cena: 400 000 Kč (+20% provize)

 

Výstava a následná aukce je koncipována jako průřez tím nejlepším, co dnes sklářské umění nabízí. Akcentována jsou tento rok především co nejsoučasnější díla sklářských výtvarníků napříč generacemi, některá z nich byla dokonce vyrobena speciálně pro tento projekt. Silné zastoupení v letošním ročníku mají ženy: „Ženský princip vnáší do sklářského umění zcela jinou energii. Ženy-tvůrkyně pracují se sklovinou originálně, s určitou lehkostí a hravostí. Jejich tvorbou se prolínají různorodé formy a nápadité přístupy, které vdechují život dílům, jež jsou umělecky velmi vyzrálá,“ podotýká ředitelka aukční síně Mária Gálová.
 
Z nejstarší generace nebudou chybět práce uměleckého tandemu Stanislav Libenský − Jaroslava Brychtová. Aukce nabídne čtveřici novějších odlitků jejich zoomorfních kamenů inspirovaných prehistorickými malbami z jeskyní Lascaux a Altamira, které původně vytvořili pro československý pavilon světové výstavy Expo 58 v Bruselu. Větší množství takových kamenů tam bylo vloženo do betonové zdi a nasvíceno zezadu. Toto původní umístění má připomínat i nová adjustace v betonovém rámu. Plastika Červená pyramida, která měla být od této umělecké dvojice také dražena, byla bohužel na poslední chvíli z prodeje stažena.   
 
Dalšími představiteli tohoto okruhu tvůrců budou třeba René Roubíček s typickým lustrem z čirého a uranového skla v kombinaci s leštěnou ocelí, Václav Cigler s Modelem skleněné architektury, příznačnou ukázkou jeho tvorby 80. let, kdy z tabulového skla slepoval abstraktní modely ze základních geometrických tvarů, či Pavel Hlava s náročně zpracovanými objekty, lepenými z různobarevných skel a následně broušenými a leštěnými. Takový je například jeho Meloun z konce 90. let. Zájemci nepřijdou ani o díla o něco mladších tvůrců: objekty Bohumila Eliáše, Jaroslava Svobody a Dany Vachtové nebo mísu Františka Víznera.
 
 
Vladimíra Klumparová: Jaguár, 2017 Sklo tavené ve formě, broušené, pískované, leštěné, 57 × 104 × 22 cm  vyvolávací cena: 500 000 Kč (+20% provize)

 

Vladimíra Klumparová: Jaguár, 2017
Sklo tavené ve formě, broušené, pískované, leštěné, 57 × 104 × 22 cm 
vyvolávací cena: 500 000 Kč (+20% provize)
 
 
Následuje silná generace sklářských výtvarníků, kteří prošli ateliérem Stanislava Libenského na VŠUP v Praze. Jmenujme například střídavě v České republice, USA a Mexiku žijící Vladimíru Klumparovou, která představí svou nejnovější plastiku Jaguár. Z dalších jsou to třeba Gizela Šabóková a ukázka její plastiky stavované ze skleněných tyčí (Bez názvu), s několika pracemi se představí také Ilja Bílek, Milan Handl nebo Pavel Trnka.
 
Z dnešní střední generace aukce nabídne rozměrnou antropomorfní plastiku Ivany Šrámkové Kráska, originální broušené vázy vyrobené podle návrhů Ronyho Plesla ve sklárně Rückl v Nižboře (Váza Berry), kontrastem mezi hladkým a krystalickým typický objekt Jaroslava Wasserbauera (Erupce) a dále práce Mariana Volrába (Zrození) nebo Pavla Vlčka (Modrá maska III). 
 
 
Rony Plesl: Váza Berry, 2017 foukané a broušené sklo, 25 x 20 cm vyvolávací cena: 40 000 Kč (+20% provize)

 

Rony Plesl: Váza Berry, 2017
foukané a broušené sklo, 25 x 20 cm
vyvolávací cena: 40 000 Kč (+20% provize)
 
 
Z mladých sklářů dosáhli již uznání například Bohumil Eliáš mladší, Martin Janecký nebo Luba Bakičová. Martin Janecký pracuje technikou inside sculpting, tedy sochařským tvarováním vyfouknuté sklářské hmoty zevnitř, a vytváří jím psychologicky pojaté portréty a figury. V dražbě bude jeho nejnovější práce White figure. Bohumil Eliáš ml. vystavuje jednu ze série svých kruhových plastik s názvem Skok do neznáma představující dávného tvora, který se přenese do naší současnosti. Libicu Bakičovou dlouhodobě zajímá chování skla vystaveného extrémním teplotám, a to zejména proces přechodu z pevného do tekutého stavu. Plastika Green Way z taveného skla je toho dokladem.    

 

Bohumil Eliáš ml.: Skok do neznáma, 2010   Sklo tavené ve formě, kovový podstavec, 85 x 85 x 20 cm vyvolávací cena: 160 000 Kč (+20% provize)

 

Bohumil Eliáš ml.: Skok do neznáma, 2010  
Sklo tavené ve formě, kovový podstavec, 85 x 85 x 20 cm
vyvolávací cena: 160 000 Kč (+20% provize)

 

Generaci tvůrců narozenou v 90. letech pak reprezentují čerstvé absolventky VŠUP Lenka Němcová (Trash is King) a Barbora Štefánková (Pro mé zlaté srdce).

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...