Text Valeš Tomáš | Datum 08.03.2014
První velké aukce kreseb starých mistrů jsou letos již za námi a už se chystá k prodeji další vybraný soubor tohoto typu výtvarných děl, tentokráte v režii pařížské pobočky Christie´s. Jak je patrné, tento druh prací se, a to i přes svá specifika, opět začíná vracet do výraznějšího zorného úhlu sběratelů a investorů.
Svou orientací je nabídka logicky zaměřena na francouzské prostředí, doplněné o práce z dalších kreslířských škol, a to až do konce 19. století. Z nabídky vyniká kresba z ruky Polidora da Caravaggio zachycující skupinu žen z výjevu Nesení Kříže (č. kat. 9, odhad 150 – 250 000 EUR). Položka potvrzuje vzrůstající zájem o práce italského manýrismu, kde jsou stále „objevováni“ i dosud trhem opomíjení tvůrci. Relativně vysoký odhad má i kresba Giovanni Battisty Tiepola Sv. Antonín adorující P. Marii s Ježíškem (č. kat. 69, odhad 75 – 100 000 EUR), která stvrzuje výsadní cenovou pozici umělců z této rodiny na trhu s mistrovskými kresbami.
Zajímavými ukázkami francouzských prací z 18. století je pastel Portrét princezny de Rohan od Maurice-Quentin de Latour (č. kat. 82, odhad 100 – 150 000 EUR) nebo kresba Françoise Bouchera Alegorie ohně, původem z majetku Tessy Kennedy (č. kat. 99, odhad 35-55 000 EUR). Mezi bohemika lze z nabídky zařadit trojici akvarelů z prostředí trhu od pražského rodáka Georga Emanuela Opitze, vytvářející pozoruhodné žánrové výjevy (č. kat. 117, odhad 2200 – 2500 EUR). Poměrně bohatá je rovněž nabídka kvalitních kreseb z nižších a středních cenových hladin, která osloví i méně majetné sběratele.
Nabídka prostřednictvím aukcí je však jen jednou z možností. Dalšími jsou v tomto segmentu katalogové nabídky specializovaných prodejců, kteří své „zboží“ potencionálním zájemcům prezentují prostřednictvím kvalitně zpracovaných katalogů splňujících vyšší nároky uměleckohistorické obce. Nový katalog prací na papíře pro rok 2014 tak v uplynulých dnech prezentoval například v Německu působící galerista Nicolaas Teeuwisse. Vybrané práce zahrnují grafiku a kresby od 16. do začátku 20. století, jejichž cena je vždy sdělena na požádání.
V novém katalogu se objevily také práce umělců spjatých s českým prostředím, jako byl například Franz Xaver Palko - dvojice leptů Stvoření Adama a Adam a Eva u stromu poznání nebo Johann Ignaz Zimbal zastoupený vzácným leptem Mystické zasnoubení sv. Kateřiny s Ježíškem. Zájem o tyto grafické práce vrcholného středoevropského baroka stále stoupá, a to především po jejich uvedení do „elitní“ umělecké společnosti prostřednictvím katalogu Expressive Baroque. Prints and Drawings from Central Europe 1700–1800, který vydal v roce 2004 v Londýně působící galerista Emanuel von Baeyer.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
24. dubna 2017
25. ledna 2017
25. října 2016