ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Křeslo TGM od Josipa Plečnika

Sýpka 28. 2. 2016

Aukční dům Sýpka nabídne v neděli 28. 2. na své 41. aukci k prodeji unikátní nábytkový kus. Jde o křeslo navržené Josipem Plečnikem pro pracovnu presidenta Masaryka.  Autorství slovinského architekta, který mezi lety 1920−1934 velkolepě přestavěl a zmodernizoval Pražský hrad, potvrdil i historik architektury Zdeněk Lukeš.

 

Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25 dřevo, koženka (mladší) / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25
dřevo, koženka / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč

 

„Jde skutečně o dílo Jožeho Plečnika, tzv. presidentské křeslo z pracovny T. G. Masaryka, které bylo konkrétně navrženo k jeho pracovnímu stolu v jeho bytě,“ uvedl Lukeš. Že pocházelo z inventáře Pražského hradu, dokládá i inventární číslo, které se podařilo dohledat v hradním archivu.

Pro tvorbu Josipa Plečnika je příznačná individuální interpretace mnoha různých vlivů. Jeho tendence byly neoklasické, v jeho umění se proto snoubí antické prvky s renesančními a obecně s prvky středomořského kulturního prostředí. Ty jsou přetaveny ve zcela svébytný novotvar, jenž vždy bezpečně ukazuje na Plečnikův autorský rukopis. Jeho tvorba je zkrátka nezaměnitelná. V oblasti uměleckého řemesla mu byl vlastní vytříbený smysl pro užití ušlechtilých materiálů, důraz na dokonalost uměleckořemeslného zpracování a zároveň účelnost, pohodlnost a přiměřená míra reprezentativnosti. Co se týče morfologie, byla pro něj stěžejním vyjadřovacím prostředkem výrazně profilovaná křivka často ve spojení s klasicizujícími elementy (volutami, ornamenty vycházejícími z akantových rozvilin, kanelurami apod.). Tyto prvky můžeme pozorovat i na křesle TGM.

Josip Plečnik původně navrhl pro prezidenta Masaryka tři takováto identická křesla (jsou doložena v inventární knize Pražského hradu z roku 1928 a objevují se i na dobových fotografiích). Dvě z nich byla odkoupena v 70. letech při rozprodávání hradního movitého majetku (novými majiteli se staly Klenoty Praha, které křesla získaly doslova za pár korun), jedno z křesel již prošlo trhem v roce 2006. O třetím křesle se dlouhou dobu nic nevědělo a bylo pokládáno za ztracené. Až nyní, po mnoha letech, bylo znovuobjeveno pro širokou veřejnost.

Zbývá snad položit jedinou otázku: dostane se tento němý svědek Masarykovy hradní každodennosti zpět na své původní místo? Jeho význam, jak historický, tak umělecký, by to určitě zasluhoval.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...