ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Křížkův balvan v Paříži

Ader 26. 5. 2020

Zatímco na českých aukcích se už tři roky neobjevilo jediné dílo od Jana Křížka, evropskými aukcemi loni prošly hned dvě desítky jeho prací. Další Křížkovu sochu – tuší pomalovaný valoun z poloviny 50. let – nabídla minulý týden pařížská aukční síň Ader.

Jan Křížek: Bez názvu, 1956
Jan Křížek: Bez názvu, 1956, žula, tuš, výška 28 x 13 x 12 cm,
odhad: 20-30 000 EUR, Ader Paříž 26. 5. 2020

 

 

Socha vznikla v létě 1956 během umělcova pobytu v Bretani, kde bydlel v Ploudalmézeau u sestry malíře Pierra Jaoüena, s kterým jej seznámil kritik Charles Estienne (více zde). Jaoüena také aukční katalog zmiňuje jako prvního vlastníka díla.

"Křížek zde také kreslil, a to nejen na papír, ale i na oblázky či větší kameny vyhlazené přílivem a odlivem. Podobně to dělala v roce 1953 Fahr-el-Nissa Zeid právě při pobytu u Estienna v Argentonu a její práce byly téhož roku vystaveny v Paříži v Galerii Dina Vierny; možná tedy Křížka inspirovala. Byl to však prastarý způsob dotváření přírodních útvarů, Křížek mohl také vidět barvivem pokryté paleolitické valouny z jeskyně Mas-d'Azil v pařížském Musée de l'homme; z moderních umělců například Max Ernst ve třicátých letech dotesával tvary valounů vytažených z řeky," píše o těchto dílech Anna Pravdová v monografii Jan Křížek: Mně z toho nesmí zmizet člověk. Nabízené dílo je zde reprodukováno na str. 166.

Bezmála třicet centimetrů vysoký valoun byl nabízen s odhadem 20 až 30 tisíc eur, socha však nakonec zůstala nevydražena. Na loňských aukcích v Kodani a v Paříži se vedle obrazů a prací na papíře prodalo i pět Křížkových kamenných soch, nejdražší z nich vystoupala až na 853 tisíc dánských korun (2,9 milionu českých korun).

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...