ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Kubín, Čermák a Reni za 3 miliony

European Arts, 26. 10. 2014

Aukce výtvarného umění, kterou 26. října pořádal aukční dům European Arts, nabídla 310 položek a vynesla celkem 45 milionů korun. Nového majitele si našly zhruba dvě třetiny děl, přičemž mezi vrácenými díly se překvapivě objevily i taháky aukce Zdeněk Sýkora nebo Adriena Šimotová.

Guido Reni: Vergine in Preghiera / olej na plátně / 82 x 65 cm / 3 480 000 Kč Guido Reni: Vergine in Preghiera
olej na plátně / 82 x 65 cm
cena: 3 480 000 Kč 

 

Nejdražším dílem odpoledne se za 3,54 milionu korun (všechny ceny včetně provize) stala malba Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem z roku 1854. Překonala tak dva roky starý autorský rekord malby Šimon Lomnický na Karlově mostě. V těsném závěsu skončila malba italského barokního malíře Guida Reniho Vergine di Preghiera, která byla vydražena za 3,48 milionu korun.

Kromě dvou jmenovaných se na aukci objevilo dalších 5 milionových položek. Mezi nimi bylo za více než 1 milion korun prodáno dílo Kamila Lhotáka Mír, přestože se odhad držel řádu statisíců. Pod odhadovanou částkou naopak skončilo opakovaně nabízené Zátiší s konvicí od Emila Filly, vydražené za 1,86 milionu korun. Mezi nejdražší položky se zařadil i Ležící akt Otakara Kubína, který byl před třemi lety neúspěšně nabízen za 2 miliony a nyní vystoupal ještě o milion korun výš.

Za zmínku na závěr stojí i překvapivý boj o karton Na lavičce Svatopluka Sulka, který byl nakonec prodán za 31 tisíc korun, tedy více než dvojnásobek horní hranice odhadu.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...