ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Art+Antiques Kubišta, Janoušek, Kratina

1. Art Consulting 12. 5. 2013

Aukce společnosti 1. Art Consulting, která se uskutečnila v neděli 12. května v Topičově salonu, vynesla přes 54 milionů korun a Zátiší od Bohumila Kubišty se s cenou 18,49 milionu stalo zatím nejdražším dílem letošního roku.

Za více než milion (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize) bylo vydraženo ještě 8 obrazů, 51 děl se prodalo za ceny nad sto tisíc korun. Nového majitele našlo 71 procent ze 160 nabízených děl. 

Bohumil Kubišta: Zátiší / 1909Bohumil Kubišta: Zátiší / 1909 / olej na plátně / 
66 x 82,5 cm
cena: 18 490 000 Kč

 

Kubištovo Zátiší z roku 1909 společnost 1. Art Consulting v minulosti již jednou dražila. V roce 2000 jej za tehdy rekordních 5,15 milionu korun koupili američtí manželé Hascoevi. Na trh se znovu vrátilo před dvěma lety, kdy bylo spolu s dalšími díly z jejich sbírky draženo v Londýně. Zde se obraz prodal v přepočtu za 11,7 milionu korun, což odpovídalo spodní hranici předaukčního odhadu (zde). Nyní byl obraz vyvoláván za 14,1 milionu korun a dražitelé cenu ještě o víc jak 4 miliony korun navýšili. Konstatování, že jde o autorův nový aukční rekord, má v tomto případě jen minimální vypovídací hodnotu, neboť Kubištova díla jsou na trhu extrémně vzácná. Podle ART+ se v aukcích od roku 2000 objevilo jen pět malířových obrazů.

Druhým nejdražším dílem byl podle výsledkové listiny Portrét Jan Černína z Chudenic od Karla Škréty, který byl přiklepnut za vyvolávací cenu 6,5 milionu korun (bez aukční provize). Kupcem v tomto případě má být jedna z veřejných sbírkových institucí a celá transakce zatím není finalizována. Jelikož kupujícím bude stát, není vyloučeno že ještě dojde k dalšímu jednání o ceně (do celkových výsledků aukce jsme proto Škrétův obraz nezapočítali). Národní galerie před čtyřmi lety za jeden z nejslavnějších Škrétových obrazů Sv. Martina dělícího se o plášť s žebrákem zaplatila 6,4 milionu korun. 

František Janoušek: Obraz / 1935František Janoušek: Obraz / 1935 / olej na plátně /
130 x 195 cm
cena: 5 330 000 Kč

 

Titulním dílem aukce byl až obraz s třetí nejvyšší vyvolávací cenou, téměř dvoumetrová malba Františka Janouška. Obraz z roku 1935 je bezkonkurenčně nejlepší Janouškovou prací, jaká se dosud objevila v aukci. Minimální podání proto bylo stanoveno na rekordních 5,33 milionu korun a předaukční odhad operoval s až dvojnásobnou částkou. Dosavadní, dva roky starý malířův cenový rekord měl hodnotu necelé 4 miliony korun. O Obraz nakonec projevil zájem jediný dražitel, který jej získal za vyvolávací cenu.

Za částky v rozmezí od 1,08 do 3,44 milionu korun se dále prodala díla Jana Jakuba Hartmanna, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Františka Foltýna, Jaroslava Krále, Andrého Deraina a Václava Boštíka. S výjimkou Venkovanky od Jaroslava Krále a abstraktní kompozice od Františka Foltýna se však jednalo o prodeje za vyvolávací cenu. Výraznějších cenových nárůstů jsme byli svědky u děl v rozmezí od sto tisíc do milionu. Novým autorským rekordem je cena 660 tisíc korun za Velkou bílou strukturu od Radoslava Kratiny. Na rekord by stačil již prodej za vyvolávací cenu 420 tisíc korun, nutno však dodat, že žádný takto raný Kratinův variabil se v aukci dosud neobjevil. 

Radoslav Kratina: Velká bílá strukturaRadoslav Kratina: Velká bílá struktura / 1965–68
dřevo, barva / 92,5 x 58,5 cm / cena: 660 000 Kč

 

Svědectvím o síle trhu s uměním je prodej jedné z Venuší Ladislava Sutnara, která se z 456 tisíc dostala na 720 tisíc korun. Dosažená cena není ani zdaleka autorovým maximem, obraz je však zajímavý tím, že v minulosti již trhem jednou prošel. V listopadu 2008 patřil mezi vůbec první Sutnarovy malby nabízené v aukci. Prodal se tehdy jeden příhoz nad vyvolávací cenu, za 312 tisíc korun. Za necelých pět let se tak cena tohoto díla téměř zdvojnásobila.

Obraz Cihelna I. od Bohumíra Matala se prodal s nárůstem z 540 na 840 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za dílo tohoto autora. Rekord drží Cihelna II., obraz o něco většího formátu, avšak téměř identického námětu, který trhem shodou okolností prošel jen o měsíc dřív. Díly přesahujícími běžnou nabídku byly dále Strukturální krajina od Richarda Fremunda (360 tisíc) nebo Malostranský dvorek od Václav Jansy (516 tisíc korun). V obou případech šlo o prodeje za vyvolávací cenu.

Mezi překvapení aukce patřil víc jak dvojnásobný nárůst, z 288 na 660 tisíc korun, za obraz Reportáž z roku 2010 od třiašedesátiletého Ivana Bukovského. Svou aukční premiéru, nepočítáme-li několik drobnějších prací, si přitom Bukovský odbyl teprve na únorové aukci 1. Art Consulting, kde byl jeho obraz Orátor vydražen za 336 tisíc korun. Z nevydražených děl zmiňme dva čtyřmilionové obrazy Emila Filly a surrealistickou krajinu od Václava Tikala, která se však v posledních letech v nabídce různých aukčních síní objevila již několikrát.

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...