ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Kupka mezi Rusy

Hlavní článek v letním čísle amerického časopisu ArtNews je věnován falzům ruské avantgardy. Podle citovaných expertů je dnes situace ještě horší než v první polovině 90. let.

Článek mimo jiné upozorňuje, že všechna muzea podléhající ruskému ministerstvu kultury mají od roku 2006 zakázáno ověřovat pravost děl pro komerční účely. Zákaz byl vydán poté, co vyšlo najevo, že Treťjakovská galerie vydala kolem stovky chybných posudků.

Pro nás je článek zajímavý mimo jiné tím, že jednou z postav, jejíž jméno se v textu opakovaně objevuje, je pařížský galerista Jean Chauvelin. Tentýž muž, jehož posudky bylo opatřeno mnoho podezřelých akvarelů a kvašů připisovaných Františku Kupkovi, které byly nabízeny na českých aukcích v uplynulých dvou letech. Článek začíná zprávou o předčasném uzavření výstavy Alexandry Extrové v Tours letos v březnu kvůli podezření, že vystavená díla jsou padělky. Většinu obrazů na výstavu zapůjčil právě Jean Chauvelin. Pravost obrazů podle ArtNews nyní prověřuje francouzská policie.

Článek dále upozorňuje na dubnovou aukci německého aukčního domu Nagel, na které byla nabízena řada děl ruské avantgardy často nápadně podobných dobře známým obrazům ve veřejných sbírkách v Rusku i v západní Evropě. Autoři článku konkrétně zmiňují 6 takovýchto dvojic, všechny s posudky Jeana Chauvelina. Připomeňme, že mezi Chauvelinovými Kupky byla mimo jiné i do té doby zcela neznámá akvarelová varianta slavné Amorfy.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...