ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Kurátorská aukce v New Yorku

Newyorská pobočka aukčního domu Phillips de Pury & Company začátkem listopadu představila novou strategii prodeje. Na večerní aukci poválečného a současného umění nabídla speciální, kurátorsky připravenou kolekci. Tento aukční dům má za sebou značně kolísavou kariéru a v konkurenci s etablovanými aukčními síněmi Christie‘s a Sotheby‘s pro něj není jednoduché definovat svou pozici. Z těchto důvodů Phillips tedy přistoupil k tomuto inovativnímu kroku. Aukce se příznačně jmenovala Carte Blanche.

Andy Warhol: Muži v jejím životě / 1962 / sítotisk na plátně / 214,6 x 211,5 cm
cena: 63 362 500 USD

Aukční domy mají své experty většinou z řad zaměstnanců, kteří připravují aukce a chystají nabídku. Carte Blanche je nový typ aukce, kterou připravuje externí odborník. Stejně tak jako si muzea najímají kurátory, aby jim připravili výstavu, Phillips de Pury přizvali externistu, aby pro ně sestavil soubor dražených děl. Tímto specialistou byl Philippe Ségalot, věhlasný newyorský sběratel a konzultant v oblasti současného umění, který v 90. letech působil ve společnosti Christie’s.

Jeho osoba měla být nejen zárukou kvalitního výběru děl, ale zároveň přilákat elitní klientelu, mimo jiné i z řad jeho kontaktů. „Vždy mě zajímal koncept kurátorských prodejů, kam jsou díla vybírána nikoliv podle jejich tržní hodnoty, ale pro jejich umělecké hodnoty, z hlediska  jejich  historického významu  a  s ohledem  na  jejich  vzájemnou  spojitost.  Tady

Felix Gonzalez-Torres: Portrét Marcela Brienta

90 kg čokoládových bonbónu v modrobílém obalu;

průběžně doplňováno / cena: 4 562 500 USD

jsem se snažil posunout tuto myšlenku ještě dál tím, že jsem sestavil malou sbírku zahrnující má oblíbená díla a umělce. Výsledkem je pravdivý autoportrét, ucelené zobrazení mého života jako milovníka umění, sběratele a konzultanta,“ komentoval aukci Ságalot.

Aukce se Phillips de Pury vydařila. Z nabízených 33 položek zůstaly jen tři neprodány a celková tržba překonala horní hranici předuakčního odhadu. Dohromady sběratelé na aukci utratili přes 117 milionů dolarů. Mezi draženými autory byli Takashi Murakami, Felix Gonzalez-Torres, Maurizio Cattelan, Cindy Sherman nebo Jeff Koons. Nejúspěšnějším dílem se stalo plátno Andy Warhola Muži v jejím životě z roku 1962, které se prodalo za 63,4 miliónu dolarů. V hitparádě nejdražších Warholů prodaných na aukčním trhu tak tento obraz vyskočil hned na druhé místo, za Zelenou autonehodu z roku 1963 prodanou v Christie’s v roce 2007 za 71,7 miliónu dolarů.

Takashi Murakami: Miss ko² / 1997
laminát, akrylové barvy / 182,9 x 63,5 x 82,6 cm

cena: 6 802 500 USD

Stejně jako při prodeji uměleckého díla hraje důležitou roli jméno umělce, jméno předchozího sběratele i jméno galeristy, má i jméno Ségalot na trhu s uměním svoji přidanou hodnotou. Výsledky aukce naznačují, že tento koncept byl dobrým tahem. Carte Blanche je tak zdaleka nejúspěšnější aukcí Phillips de Pury & Company. S ohledem na úspěch tohoto projektu, aukční dům oznámil, že má v plánu pořádat kurátorské aukce i v následujících letech, a to ve spolupráci různými osobnostmi ze světa umění.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...