Prosinec 2021 1621

Málo známý Karel Těšínský více než dvacetkrát

Artslimit 13. 3. 2021

Třetí aukce internetového portálu Artslimit, který provozuje Galerie Kodl, představí široce rozkoročenou nabídku děl nižší a střední cenové kategorie, kterou uspořádali kurátoři aukční síně. Online mohou zájemci na jednotlivá díla přihazovat již od konce února, živá dražba se pak uskuteční 13. března. Těžištěm aukce jsou díla 19. a 20. století s přesahy do umění staršího i současného.

Karel Těšínský: Krajina, 50. léta 20. století, uhel a akvarel na papíře, 33 x 41,5 cm, Artslimit 13. 3. 2022, vyvolávací cena: 5 000 Kč (+25% provize)
Karel Těšínský: Krajina, 50. léta 20. století,
uhel a akvarel na papíře, 33 x 41,5 cm,
Artslimit 13. 3. 2022,
vyvolávací cena: 5 000 Kč (+25% provize)

Prověřená díla s kvalitní proveniencí nemusí vždy nutně stát miliony korun. Jsem přesvědčen, že nabízené položky a jejich vyvolávací ceny příjemně překvapí řadu sběratelů a investorů. Navíc, i když probíhá dražba online, výtvarná díla jsou vystavena po celou dobu trvání aukce u nás v galerii. Každý si tak může přijít vše osobně prohlédnout, což je jinak u většiny online aukcí nemožné,“ uvádí již běžící online aukci Matyáš Kodl.

Vůbec největší konvolut děl v aukci bude náležet Karlu Těšínskému (1926–2005), umělci, jehož dílo není příliš známé ani odborné, o to méně laické veřejnosti. Obsáhlá autorova monografie vyšla až před několika málo lety u nakladatelství Arbor Vitae. Rodák z Mladé Boleslavi po studiích na Státní grafické škole prošel několika ateliéry na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (Emil Filla, Jan Bauch, František Muzika). Nakonec zakotvil na pražské Akademii výtvarných umění u krajináře Otakara Nejedlého, kde v polovině 50. let absolvoval.

Karel Těšínský: Kompozice, 60.–70. léta 20. století, monotyp na papíře, 32,5 x 44 cm, Artslimit 13. 3. 2022, vyvolávací cena: 8 000 Kč (+25% provize)
Karel Těšínský: Kompozice, 60.–70. léta 20. století,
monotyp na papíře, 32,5 x 44 cm,
Artslimit 13. 3. 2022,
vyvolávací cena: 8 000 Kč (+25% provize)

Těšínského dílo se od počáku vymezovalo vůči režimem podporovanému a prosazovanému proudu ideologizovaného umění a navazovalo na práci umělců klasické moderny a meziválečné avantgardy. Ať už šlo o Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského nebo Josefa Šímu. I v rámci neoficiálního umění však stálo spíše mimo obvyklé proudy a zachovalo si nezávislost a vnitřní kontinuitu. Těšínský zůstal svébytným solitérem povětšinou mimo umělecké skupiny a sdružení a dlouhodobě se věnoval pedagogické činnosti na Střední průmyslové škole grafické.

Prací z autorovy pozůstalosti aukce nabídne hned dvacet šest. Ranou část díla z 50. let reprezentuje několik krajin, kombinovaných technik (uhel, akvarel, pastel) na papíře (6x). Tvorbu 60. a 70. let představuje nejpočetnější série Kompozic, monotypů na papíře (14x). Některé z těchto motivů umělec rozvíjel i v olejích, příkladem mohou být již dříve v aukcích dražené Kompozice (viz níže). Zbytek prací jsou malby z období 70. až 90. let. Vyvolávací ceny umělcových děl aukční síň stanovila v rozmezí 5 až 35 tisíc korun.

Karel Těšínský: Kompozice, 1967
Karel Těšínský: Kompozice, 1967,
olej na plátně, 60 x 75 cm,
1. Art Consulting 26. 3. 2017,
cena: 300 000 Kč

Těšínského aukční záznamy jsou doposud velmi sporé. Plátno Kompozice z roku 1967 nabídla na jarní aukci v roce 2017 1. Art Consulting. Jeho dražba startovala na 78 tisících korun a nový majitel za ni nakonec vydal 300 tisíc korun. Na stejnou cenu vystoupal v loňském roce u Galerie Kodl i o devět let starší obraz Kompozice I. Ze 300 až na 900 tisíc korun zvedli dražitelé ve stejné podzimní aukci rozměrnou malbu Záření, která vznikla kolem roku 1970.

Karel Těšínský: Kompozice I, 1959, olej na plátně, 145 x 100 cm,  Galerie Kodl 28. 11. 2021, cena: 900 000 Kč

Karel Těšínský: Záření, kolem roku 1970,
olej na plátně, 145 x 100 cm,
Galerie Kodl 28. 11. 2021,
cena: 900 000 Kč

Z dalších nabídek aukce stojí mimo jiné za pozornost dvě kresby Emila Filly ze 40. let 20. století: portrét Fillova přítele Jiřího Míčky z koncentračního tábora v Buchenwaldu, kterým oba prošli, a tušový návrh ex libris pro manžele Míčkovi. Nakladatelství Medy Mládkové vydalo v roce 1953 první monografii Toyen, jejíchž 35 výtisků (z celkového počtu 1036) obsahovalo i umělkynin signovaný lept. Nabízená kniha je 33. výtiskem a podepsali ji autoři textů André Breton a Benjamin Péret i samotná Toyen. Zájemci o krajinomalbu mohou přihazovat na rozsáhlý soubor prací žáků Mařákovy školy.