Maximum pro F. T. Šimona i drahá Běla Kolářová

Galerie Pictura 13. 10. 2021

Na první poprázdninové aukci pražské Galerie Pictura zabodoval Mikulášský trh Františka Tavíka Šimona a téměř třičtvrtě milionová Běla Kolářová potvrdila, že aukční sezona 2021 bude pro její díla jednou z nejúspěšnějších.

František Tavík Timon: Mikulášský trh, kolem r. 1910, olej na plátně, 102 x 130 cm, cena: 1 256 600 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
František Tavík Šimon: Mikulášský trh, kolem r. 1910,
olej na plátně, 102 x 130 cm,
cena: 1 256 600 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

Jedinou milionovou položkou, vydraženou na středeční akci na pražském Zderaze, se stal velkoformátový olej na plátně Mikulášský trh Františka Tavíka Šimona a ustanovil tak nové autorské maximum na 1,26 milionu korun (minimální podání činilo 830 tisíc korun), což je o necelých 117 tisíc korun více než předchozí rekord z roku 2019, který padl za obraz New York. Nového majitele jistě zaujaly reprezentativní rozměry obrazu i pečlivé malířské zpracování předvánoční Prahy, oblíbeného Šimonova námětu. Malíř má nyní na svém kontě již čtyři milionové obrazy.

Publikum oslovila i signovaná a datovaná asambláž Běly Kolářové pod názvem Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral. S konečnou částkou 732 tisíc korun se jedná o pátý nejlepší výsledek umělkyně na domácím trhu s uměním vůbec a rok 2021 se prozatím ukazuje jako jeden z jejích nejúspěšnějších: 3 z 5 nejdražších asambláží se vydražily právě letos. Bez příhozu, za 183 tisíc korun, se prodal i drobný objekt druhého z tvůrčího tandemu manželů Kolářových, Jiřího Koláře, koláž Jablko – Země ze šedesátých let.

Běla Kolářová: Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral, 1981, asambláž na lepence a sololitu, 130 x 78,5 cm, cena: 732 000 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
Běla Kolářová: Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral, 1981,
asambláž z kancelářských svorek a párátek na lepence a sololitu, 130 x 78,5 cm,
cena: 732 000 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

Za zajímavé ceny byly vydraženy i dvě bronzové plastiky od klasiků českého sochařství. Třičtvrtě metrový odlitek Tančící dívka Jaroslava Horejce z konce 30. let změnil majitele za 171 tisíc korun (nárůst o 55 tisíc korun), o něco menší, ale robustnější Štursova Sulamit Rahu byla oceněna na 107 tisíc korun. Modelem pro smyslný akt (téměř dvoumetrová definitiva se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze) byla dánská břišní tanečnice, která pod uměleckým jménem Sulamit Rahu vystupovala v roce 1909 v pražském Kabaretu Lucerna.

Ze 139 prodaných děl se asi nejintenzivněji bojovalo o barevnou litografii Františka Tichého Břichomluvec z pro autora tak typického cirkusového prostředí: ze základních 7 tisíc korun se více než pětinásobným nárustem posunula na finálních 50 tisíc. Neprodány zůstaly poměrně překvapivě dva obrazy s nejvyšší vyvolávací cenou: Medkova Rekonstrukce vegetariána z poloviny 60. let za 7,32 milionu a impresionistický Pařížský trh ruského emigranta Georgije Lapšina za 1,95 milionu korun (podrobněji zde).

František Tichý: Břichomluvec, kolem r. 1910, barevná litografie na papíře, 44 x 32 cm, cena: 50 200 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

František Tichý: Břichomluvec, kolem r. 1910,
barevná litografie na papíře, 44 x 32 cm,
cena: 50 200 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

Vedle výtvarných prací na plátně či papíře nabízela Galerie Pictura i zajímavý průřez sklářským užitým uměním i volnou plastikou z druhé poloviny dvacátého století. Díla z takto specifického materiálu jsou vyhledávána pro efektní ruční zpracování i jistou exkluzivitu limitovaných edic. Na středeční aukci dosáhla na částku 29 tisíc korun Karafa od Bořka Šípka, nicméně i za nižší, velmi příznivé sumy bylo možné zakoupit vázy Pavla Hlavy (nejúspěšnější položka za 18 tisíc korun) či rybku ikony českého sklářského umění Reného Roubíčka (15 tisíc korun).

Artslimit 24. 3. 2024

Tavík Šimon František

Rekordní Čapek a nejen on

Rekordní Čapek a nejen on

13. dubna 2016