Medkův Festival kruhu

1. Art Consulting 9. 6. 2016

V první třetině června, kdy se letošní jarní část aukční sezóny pomalu nachýlí ke konci, proběhne v Topičově salonu v Praze další večerní dražba poválečného a současného umění. Jedním z děl, která se na ní představí, bude i Festival kruhu Mikuláše Medka. Výjimečné dílo, které předznamenává vývoj autorovy tvorby v 60. letech a nastavuje novou cenovou laťku pro díla z tohoto období.

Mikuláš Medek: Festival kruhu / 1962 / olej, plátno / 161 x 125 cm/ vyv. cena 4 500 000  Kč
Mikuláš Medek: Festival kruhu / 1962 / olej, plátno / 161 x 125 cm
vyv. cena: 4 500 000 Kč (bez provize)

Slavný vnuk slavného krajináře Antonína Slavíčka se narodil v roce 1926. Vystudoval Grafickou školu v Praze a následně nastoupil na Akademii výtvarných umění, odkud byl v roce 1949 vyloučen. V následujícím období pracoval jako dělník ve Škodových závodech. Svoji malířskou činnost však vůbec neomezil. Pracoval nepřetržitě a do obrazů promítal podněty, které k němu přicházely od přátel i umělců.

Na Akademii ho silně ovlivnil surrealismus. Z tohoto období pochází i obraz Květináče (Snídaně) z roku 1950, který ještě do minulého týdne držel autorův aukční rekord (zde), nebo plátno Bez názvu II, které na nedělní aukci nabídla Galerie Kodl a jež je držitelem současného autorského maxima (zde), či známé dílo Dívka se švihadlem. Následující období bylo ovlivněno existencionalismem a ústředním bodem obrazů se stává figura. Na konci 50. let 20. století se figurativní motivy proměňují do symbolů (kruhy, trychtýře, kvádry, atd.) a Medek začíná experimentovat s hmotou barvy, což se projeví v 60. letech 20. století, kdy autor využívá email, který nanáší v silných vrstvách, do kterých následně zasahuje rytím.

Obraz Festival kruhu z roku 1962 stojí na počátku nového směřování tvorby Mikuláše Medka. Pomalu se vytrácí figura a objevují se symboly a formy. Svou roli hraje i barevnost obrazu, kde v hlavních rolích figuruje červená a modrá, což jsou jediné barvy, které Medek považoval za absolutní. Vyvolávací cena obrazu, která začíná na 4,5 milionu korun (bez provize), je dosud nejvyšší, jaká byla na českém trhu za autorovo dílo z tohoto období požadována. Odpovídá významu a monumentálnímu rozměru tohoto díla, které se tak může zařadit po bok zmíněných surrealistických děl. V katalogu je u malby uvedena provenience sbírky J. Šebelky (Jana Šebelky?) a od roku 1981 pak sbírka „významného pražského malíře“.

Mikuláš Medek:
Bez názvu II / 1949
olej, písky na plátně / 50 x 85 cm
cena: 10 200 000 Kč
Galerie Kodl
29. 5. 2016

Artslimit 24. 3. 2024