ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Meissner-Neumann 28. 3. 2010

Obraz Antonína Slavíčka Cesta se stromy se stal nejdražším dílem první letošní aukce společnosti Meissner-Neumann, která se konala v neděli 28. března. Z minimálního podání 1,15 milionu se konečná cena vyšplhala na víc než 1,7 milionu korun. Celkový obrat aukce činil 9,1 milionu korun, prodejní úspěšnost byla 62 procent. Za více než sto tisíc korun se prodalo 10 položek.

Antonín Slavíček: Cesta se stromy / olej na plátně / 56 x 67 cm / cena: 1 725 000 Kč

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Slavíčkův obraz nebyl jediným dílem s výrazným cenovým nárůstem. Velmi urputně se bojovalo také o několik krajin Antonína Waldhausera, které pocházely z malířovy pozůstalosti a jejichž původ si kupci mohli ověřit v přiloženém aukčním katalogu Krasoumné jednoty z roku 1914. Nejdražší z nich se dostala z 57 na 345 tisíc korun. Je to o to větší úspěch, že se jednalo o olej na papíře. Tržiště v Tangeru od Františka Tavíka Šimona se dostalo z 92 na 230 tisíc korun.

Největším překvapením aukce se stala dražba vesnického žánrového výjevu Blatničanka s řehořkami od Antoše Frolky, žáka Joži Úprky. Z 11 tisíc se cena vyšplhala na 161 tisíc korun. Vyvolávací cena byla sice nasazena velmi nízko, konečný výsledek je však autorovým novým cenovým rekordem. Ze starého umění je ještě třeba jmenovat raně barokní obraz neznámého autora Paridův soud, který se prodal za 172 tisíc korun, víc než dvojnásobek minimálního podání.

V kategorii užitého umění a šperků tentokrát hranici sta tisíc korun překonala pouze jedna položka, pár briliantových náušnic z bílého zlata. Prodaly se za vyvolávací cenu 218 tisíc korun. Výjimečnou nabídkou byla dražba tří pozdně gotických soch spících apoštolů ze skupiny Olivetské hory. Přibližně 70 cm vysoké dřevěné sochy se zbytky polychromie se prodaly za 80 tisíc korun každá.

Z neprodaných položek je namístě zmínit dvě díla s nejvyššími vyvolávacími cenami. A sice Foltýnovu Abstraktní kompozici z roku 1929, která byla nabízena za 1,38 milionu korun, a prsten s briliantem o váze 8,15 ct, který byl s cenou více než 1,7 milionu korun nejdražší položkou celé aukce.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...