ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Michelangelo na prodej

Na začátek července je v Londýně připravena další zajímavá aukce letošního léta. Společnost Christie’s na aukci starých mistrů a anglické malby nabídne kresbu od Michelangela Buonarrotiho, jehož práce se na trhu prakticky nevyskytují. Naposledy byl Michelangelo dražen před 11 lety.

Jedná se o jednu z přípravných kreseb k nedochované fresce Bitva u Casciny. Jde o poslední z 24 známých skic k tomuto dílu, která je v držení soukromého sběratele. Ve sbírce prodávajícího je již 30 let a v aukci bude dílo nabízeno vůbec poprvé. Loni jsme měli možnost kresbu vidět na výstavě Michelangelo: Kresby génia ve vídeňské Albertině. Předaukční odhad počítá s cenou od 3 do 5 milionů liber (bez aukční provize).

Michelangelo Buonarroti: Mužský akt, viděný zezadu; Studie mužského aktu / 1504–05
kresba uhlem / 21,8 x 17,7 cm / předaukční odhad: 3–5 milionů liber

 

Oboustranná kresba uhlem nabízená pod názvem Mužský akt, viděný zezadu (recto); Studie mužského aktu (verso), vznikal na konci roku 1504 nebo na začátku roku 1505. Michelangelovi tehdy bylo 29 let a za sebou už měla první ze svých stěžejních děl, Pietu pro baziliku sv. Petra v Římě (1500) a florentského Davida (1500–04).

Objednávka na fresku Bitva u Casciny přišla v době, kdy Florencie byla opět ve válce s Pisou. Představitel města, Piero Soderini, chtěl inspirovat své krajany a připomenout jim, že roku 1364 jejich armáda nad Pisou zvítězila právě v bitvě u Casciny. Soderini se na počest tohoto vítězství rozhodl nechat vyzdobit Sala del Gran Consiglio ve florentském Palazzo della Signoria dvěma freskami od nejvýznamnějších umělců, Michelangela a Leonarda da Vinciho. Druhou freskou měla být Leonardova Bitva u Anghiari (1440). Ani ta se však nedochovala.

Centrem Michelangelovy fresky byla skupina vojáků koupajících se v řece Arno, překvapených útokem nepřátelského vojska. Po přípravných fázích Michelangelo začal pracovat na fresce samotné. Bohužel se pustil do experimentu s pigmenty na voskové bázi, které se mu roztekly poté, co přinesl koše s ohněm, aby urychlil schnutí fresky. Práce zůstala nedokončena. Kolem roku 1550 celá freska spadla a do 17. století z ní byly dochovány jen fragmenty. Jediné co Michelangelovu práci dnes připomíná, jsou právě přípravné kresby.

Přední i zadní strana nabízené kresby zachycuje vývojové fáze jedné a téže postavy. Detailní pozornost věnuje Michelangelo hře světla a stínu. Kresba byla poprvé publikována v roce 1969 jako práce z Michelangelova okruhu. Teprve profesor Konrad Oberhuber kresbu připsal samotnému Michelangelovi. Stalo se tak po té, co byla zapůjčena harvardskému Fogg Art Museum a byla objevena zadní strana listu. Své poznatky profesor Oberhuber publikoval v roce 1992.

Aukční databáze uvádějí pouze pět srovnatelných Michelangelových kreseb, které se v posledních dvaceti letech objevily na aukčním trhu. Nejdražší je rovněž oboustranná studie, Kristus vzkříšený/Tři čtvrtiny aktu, jež byla před jedenácti lety prodána v londýnské pobočce Christie’s za 8,1 milionu liber (včetně provize).

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...