Text Solnička Jan | Foto Pictura | Datum 05.06.2014
Druhou červnovou středu v podvečer draží Pictura 83 uměleckých děl. Třetinu položek tvoří plátna s motivem krajiny z počátku 20. století, nabízí se také několik zajímavostí z moderní a současné tvorby. Katalogem pro nás listoval tentokrát ekonom Jan Solnička.
Aukci otevírá František Kupka s moderní čtvercovou sérigrafií Une Absolue z roku 1953 a uzavírá Věra Kotlárová pastelem se snovou jízdou v sedle na divokém praseti barevnou krajinou. Ten vznikl v letošním roce. Hned druhá aukční položka je zajímavá litografie od Toyen, zobrazující žlutého tetřeva, který hudruje na cestu odcházejícímu muži a jeho stínu, vyvolává se za 39 tisíc korun.
Bohumil Kubišta je zastoupen obrazem Florencie a řeky Arno z roku 1907, který se začne nabízet za 1,8 milionu Kč, Emil Orlik plátnem nočního Heidelbergu s vyvolávací cenou o řád nižší.
Novým majitelům se nabízí Zykmudovo plátno Mezi vodou a kameny a Nemesovo Mezi nocí a deštěm. To druhé v úctyhodných 130x165 cm za 750 tisíc korun, první zhruba třetinového rozměru za 400 tisíc korun. Slibnou investicí se jeví série čtyř závěsných bronzů Moderní život od Otto Gutfreunda, kterou vytvořil v letech 1924-25. Kavárna I, Jazz II, Krám a Kavárna II se budou dražit samostatně po 20 tisících korun. Sběratelky větší smysl ale určitě dává série čtyř kusů pohromadě. V minulém roce se v londýnské Christie´s stejná série prodala za 2250 liber a dostala se tak vysoko nad odhadní cenu, která byla 1000-1500 liber.
Výjimečné je velké plátno Františka Muziky, které se draží za 4,8 milionu korun, dosud u něj byla na aukci vyšší vyvolávací cena jen u díla Dívčí akt v roce 2011. Za pozornost určitě stojí bronz Nuda od Jana Koblasy pocházející ještě ze studentských let. Návštěvníci retrospektivy si ji mohli prohlédnout v předminulém roce v Jízdárně Pražského hradu. Dílo z roku 1957 se začne dražit za 120 tisíc korun. Druhé Koblasovo dílo na aukci je kombinovaná technika na papíru nazvaná Pošetilé srdce II z roku 1965. Apokalypsa, dílo stejného formátu i techniky, pocházející ze stejného tvůrčího období Jana Koblasy, se v únorové aukci 1. Art Consulting vydražila za 252 tisíc korun.
Na aukci se objeví další obraz od Jaroslava Paura v odstínech šedé. Na konci května se vydražil v aukci galerie Kodl větší formát nazvaný Město za téměř trojnásobnou cenu, než byla vyvolávací, to dokládá jistý zájem o tohoto autora. Nabízet se bude také rozměrné hyperrealistické plátno Spící ženy a vlašského ořechu Hynka Martince z roku 2004 za 120 tisíc korun. Dílo umělce s dnes už mezinárodním renomé, jehož díla jsou například i v Britském muzeu v Londýně, jistě nezůstane v aukci bez zájmu dražitelů.
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. března 202419. dubna 2024
20. října 2023
13. června 2023
26. září 2022
30. ledna 2022
15. října 2021