ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Mucha v Maastrichtu

Muchův náhrdelník za 16,7 milionu korun

Do neděle 20. března probíhá v nizozemském Maastrichtu tradiční starožitnický a galerijní veletrh TEFAF, který je minimálně v segmentu starého umění nejprestižnější akcí svého druhu na světě.

  

Alfons Mucha, Georges Fouquet: Chaine de Corsage / kolem 1900
Epoque Fine Jewels, Kortrijk

 

Pokud jde o české umění, je nejzajímavější nabízenou položkou patrně 130 cm dlouhý zlatý chaîne de corsage vyrobený pařížským šperkařem Georgesem Fouquetem podle návrhu Alfonse Muchy. Unikátní náhrdelník nabízí belgické starožitnictví Epoque Fine Jewels za 620 tisíc eur (16,7 milionu korun). Šperk se na trh vrací po čtyřech letech, v květnu 2012 byl vydražen na aukci Sothebyʼs v Ženevě za 122 tisíc švýcarských franků (2,6 milionu korun).

 

Obchod Georgese Fouqueta / foto: Musée Carnavalet

 

Mucha s Fouquetem spolupracoval v letech 1899 až 1901 a navrhl pro něj řadu šperků i kompletní zařízení jeho obchodu na Rue Royale, které dnes uchovává pařížské Musée Carnavalet. Fouquet mimo jiné realizoval slavný hadí náramek pro Sarah Bernhardtovou, který se před devětadvaceti lety prodal na aukci Christieʼs za tehdy rekordních 757 tisíc dolarů. Při zohlednění inflace to odpovídá částce 1,6 milionu dolarů v dnešních cenách (39 milionů korun).

 

Alfons Mucha: Návrh šperků / kolem 1900 Alfons Mucha: Návrh šperků / kolem 1900

 

Fouquet za kolekci šperků podle Muchových návrhů získal v roce 1900 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži, do dnešních dnů se jich však dochovalo jen málo. Známější než konkrétní Fouquetovy realizace jsou tak Muchovy kresebné návrhy.  

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...