ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Munchův Výkřik vydražen za 120 milionů dolarů

Nový cenový rekord světových aukcí

Obraz Výkřik od Edvarda Muncha byl na středeční aukci Sotheby's v New Yorku vydražen za téměř 120 milionů dolarů. Jde o novou nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za jakékoliv umělecké dílo.

Neoficiální předaukční odhady hovořily o částce 80 milionů dolarů (odhady v sobě nezahrnují aukční provizi). Dražba nakonec začala na polovině této částky. Přihazovalo se po milionech a na konečných 107 milionů dolarů (bez provize) se cena vyšplhala během dvanácti minut. Včetně aukční provize nový majitel za obraz nabídl 119 922 500 dolarů.

Edvard Munch: Výkřik / 1895 / cena: 120 milionů dolarů

Licitátorem byl jako u všech nejvýznamnějších aukcí Sotheby's vedoucí oddělení současného umění, Tobias Meyer. Do dražby podle The New York Times zasáhlo pět zájemců, v sále i na telefonech (zvukový záznam aukce zde). Obraz je teprve čtvrtým dílem, které v aukci překonalo hranici sta milionů dolarů. Vůbec poprvé se však nad tuto symbolickou částku vyšplhala již cena na sále. Když se tak stalo, publikum spontánně reagovalo potleskem

Závěrečný souboj byl mezi dvěma telefonními dražiteli. Vítěze aukce zastupoval Charles S. Moffett, jeden ze zkušených expertů oddělení impresionistů a klasické moderny. „107 milionů dolarů. Jsme hotovi? Jste si oba jisti? Není to vaše, je to Charlieho příhoz na 107 milionů. Někdo další? V tom případě mohu učinit příklep za historickou cenu 107 milionů,“ ukončil dražbu Meyer. A hned vzápětí oznámil i finální cenu včetně provize.

K identitě kupce společnost nic neprozradila. Podle The New York Times se bezprostředně po aukce objevily spekulace, že by jím mohl být v Londýně žijící rusko-americký finančník Leonard Blavatnik, spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, nebo Katarská královská rodina.

Právě Katarská královská rodina měla začátkem letošního roku za 250 milionů dolarů privátně koupit Cézannův obraz Hráči karet a podle The Art Newspaper je též jedním z největších sběratelů současného umění. Měla mimo jiné stát za rekordními cenami Rothkova obrazu Bílý střed (vydražen v roce 2007 za 72,8 milionů dolarů) nebo Warholova obrazu Muži v jejím životě (vydražen v roce 2010 za 63,4 milionu dolarů). Podle statistik citovaných The Art Newspaper byly mezi lety 2005 až 2011 ze Spojených států do Kataru vyvezeny kulturní statky za víc jak 428 milionů dolarů. Z Velké Británie ve stejném období do Kataru putovaly starožitnosti a umělecká díla starší sta let za 128 milionů liber.

Představení samotného obrazu (zde)

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...