ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Nábytek Josefa Luska

Zezula 9. a 15. 11. 2013

Další brněnská aukce domu Zezula přináší opět nabitý katalog v tradiční sestavě: grafika / malba / starožitnosti / asiatika / varia. Nás tentokrát zaujala reprezentativní dřevěná sedací souprava, původem ze sbírky doktora Josefa Luska, restituovaná z fondů Náprstkova muzea.

 

Zajímavých asiatik s kvalitní domácí proveniencí, pocházejících ze sbírky Josefa Luska a restituovaných z fondů Náprstkova muzea, nabídla už v minulosti aukční síň Zezula více. V paměti máme například vloni v létě prodané keramické vykuřovadlo ve tvaru pagody malované emaily. Tento působivý předmět z 18. století, prohlášený za kulturní památku, našel tehdy kupce za 389 tisíc korun. Ve stejné kolekci se prodala například i porcelánová zásobnice s dekorem osmi "nesmrtelných" s cenou 201 tisíc korun a další porcelán (obě dosažené ceny s provizí).

Ze stejné sbírky jde tentokrát mimořádně do aukce masivní, bohatě vyřezávaný sedací nábytek a vitrina z tmavého dřeva. Pochází z Číny po roce 1900. Opakují se na něm vyřezávané motivy draků a rostlinné motivy. Vyvolávací cena souboru je 380 tisíc korun bez provize. Otázkou ovšem je, v jakém interiéru se dnes může takto rozměrná a výrazná, byť velmi cenná kolekce nábytku uplatnit. Z Luskova souboru jde do téže aukce ještě tradiční černá porcelánová váza z 19. století s květinovým emailovým dekorem (120 tisíc korun).

Doktor Josef Lusk působil na počátku 20. století jako český diplomat v Číně. Vytvořil zde rozsáhlou sbírku čínského umění, jak už jsme viděli v nabídce aukcí, především porcelánu a nábytku. Sbírka mu byla v roce 1950 zkonfiskována. Do restituce v roce 1993 byla většina předmětů vystavena v expozici orientálního umění v pražské Národní galerie nebo v Náprstkově muzeu. (O původu sbírek čínského umění v Čechách více zde.)

Sedací souprava: Čína, po 1900 / tvrdé lakované dřevo / lavice 170x140x60 cm / křesla 90x62x50 / vitrína 190x90x30 cm
 

Na tradiční sobotní aukci domu Zezula, konanou 9. listopadu, navazuje tentokrát o týden později, v pátek 15. listopadu, speciální aukce grafik, pohlednic a tisků. V ní je nabízeno přes dvě stě položek s vyvolávacími cenami v řádech stovek korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...