Napříč časem a kontinenty

Zezula 9. a 15. 11. 2013

Listopadová aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 9. listopadu, vynesla 8,8 milionu korun. Nového majitele našlo 56 procent z 561 nabízených položek. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo patnáct uměleckých děl a starožitností (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Pieter Schoubroeck: Juno v podsvětí
olej na plátně /
22 x 27,5 cm
cena: 141 600 Kč

Z nabízených obrazů se nejdráže prodala krajina od Václava Radimského, která změnila majitele za 307 tisíc korun. Na dalších příčkách se umístily dva obrazy od Joži Uprky s cenami 271 a 189 tisíc korun. Za vyvolávací cenu necelých 142 tisíc korun se prodal ještě obraz Juno v podsvětí od německého manýristického malíře Pietera Schoubroecka. Nečekaný nárůst z necelých 18 na 80 tisíc korun zaznamenal pohled na květinový trh ve Vídni od v Písku narozeného rakouského malíře Ferdinanda Kruise. Nešlo přitom o olej, ale o pastel a kvaš na kartonu.

Nejdražšími položkami aukce nicméně tentokrát byly starožitnosti a asiatika. Čínská porcelánová miska z 16. či 17. století se prodala za 448 tisíc korun, víc než dvojnásobek minimálního podání. S výraznými nárůsty byly draženy také dva páry stříbrných podnosů z oblasti Blízkého východu zhruba ze stejné doby. První dvojice se prodala za 318 tisíc, druhá za 283 tisíc korun. Z 88 na 260 tisíc korun se dostal také rozměrný perský koberec (7 × 4 metry) z 19. století. Výjimečným kusem, jaký se na českých aukcích běžně neobjevuje, byla také mramorová římská busta z 2. století. Prodala se za vyvolávací cenu 307 tisíc korun.

Párové talíře / Blízký východ, 16. stol.
Párové talíře / Blízký východ,
16. stol. (?)
stříbrný plech /
průměr 32,6 cm
cena: 283 200 Kč

Z evropských starožitností se dařilo zejména trojici slonovinových sošek ze 17. a 18. století, které se prodaly v rozmezí od 142 do 189 tisíc korun. Za úspěch lze považovat také částku 142 tisíc za kapesní hodinky se zednářskými symboly, jejichž dražba začínala na poloviční částce, 100 tisíc za repliku renesančních stolních hodin nebo 71 tisíc za modrou lithyalinovou číšku. Z nábytku se nejdráže prodala italská klasicistní knihovna, a to za vyvolávací cenu 177 tisíc korun.

O týden později společnost Zezula uspořádala ještě samostatnou aukci pohlednic, grafik, knih a fotografií. Z dvou set nabízených položek se jich prodalo třicet procent, dohromady za 124 tisíc korun. Za nejvyšší částku, necelých dvanáct tisíc korun, bylo vydraženo album devatenácti kolorovaných ocelorytů s pohledy na menší rakouská města z doby kolem poloviny předminulého století. Ze samostatně dražených položek se nejvíce bojovalo o fotografii Emy Destinové se zpěvaččiným podpisem, která se dostala z 944 korun na trojnásobek této částky.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024

Radimský Václav

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Přece jen hodiny

Přece jen hodiny

13. května 2017

Ten obraz se prostě někomu líbil

28. září 2015