Neděle v Camaret

European Arts 4. října 2015

První podzimní dražba aukčního domu European Arts, která se koná 4. října v Obecním domě, nabídne přes dvě stovky položek. Největším lákadlem je bezesporu bretaňská olejomalba Jana Zrzavého s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun (bez provize). O takto významné autorovo dílo měli čeští kupci na domácí půdě možnost bojovat naposledy před více než dvěma lety.

Jan Zrzavý: Neděle v Camaret / 1930 / olej na plátně / 51 x 61 cm / vyvolávací cena: 6 800 000 Kč
Jan Zrzavý: Neděle v Camaret / 1930 / olej na plátně / 51 x 61 cm / vyv. cena: 6 800 000 Kč

Drobnější obraz Neděle v Camaret spadá do významného období Zrzavého tvorby na přelomu 20. a 30. let minulého století. Je pro něj typické novými inspiračními zdroji z Benátek nebo jako v tomto případě z Bretaně, ale i pevnými linkami a konturami, naznačujícími příklon k moderní malbě. Malba je kompozičně i barevně citlivě vyvážená a vévodí jí tři různě odstíněné modré plochy, představující přístav, volné moře a nakonec oblohu. Námět přístavu a loděk Zrzavý objevil právě během svého bretaňského pobytu a rád se k němu mnohokrát vracel.

Obraz byl zřejmě po celou dobu v držení soukromého majitele a není tedy známo, že by byl dosud vystaven nebo reprodukován. Lépe známa je tak jeho menší varianta vyvedená v tempeře, kterou před dvěma lety vydražila Galerie Art Praha za 1,5 milionu korun.

Letos je to již počtvrté, co se Zrzavý objevuje v aukci, přičemž ve dvou případech se shodou okolností dražily malby podobného námětu. Tentokrát se ale jedná o cenově výrazně významnější kousek než všechny tři předchozí. S vyvolávací cenou 6,8 milionu a odhadem 9–12 milionů korun se Neděle v Camaret může přiblížit domácímu autorskému rekordu. Ten zatím drží Hornatá krajina, kterou v roce 2009 prodala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery za 12,39 milionu korun. Posledním v tuzemsku nabízeným Zrzavého dílem v cenovém segmentu nad 5 milionů korun byly zatím Benátky I., licitované v únoru 2013 u 1. Art Consulting za 10 milionů korun. Připomeňme jen, že o nejvýše vydraženou Zrzavého malbu se nebojovalo na české půdě, ale na podzim 2013 v Londýně, kde za ni vítězný zájemce zaplatil v přepočtu 17,7 milionu korun (zde).

Oldřich Blažíček: Procesí na Vysočině / 1938 / olej na plátně / 108,5 x 145 cm / vyvolávací cena: 900 000 Kč

Oldřich Blažíček: Procesí na Vysočině / 1938 / olej na plátně / 108,5 x 145 cm / vyv. cena: 900 000 Kč

Další zajímavou položkou nadcházející aukce je Jarní kytice s Otavou v pozadí Václava Špály datovaná rokem 1938. Podobných Špálových kytic se jen za posledních rok objevilo na trhu hned šest. Mezi nimi i Zátiší na Otavě s kyticí tulipánů a šeříky stejného formátu a z téhož roku, kterou Galerie Art Praha vydražila za 1,92 milionu korun. To napovídá, že by se i tentokrát mohla kytice s vyvolávací cenou, kterou aukční síň European Arts nasadila na 820 tisíc korun, přiblížit odhadované konečné částce 1,4–1,8 milionu korun.

Za pozornost stojí i nabízená monumentální malba Oldřicha Blažíčka Procesí na Vysočině taktéž z roku 1938 s odvážnou vyvolávací cenou 900 tisíc korun, která se blíží aktuálnímu rekordu obrazu Na chmelnici, nastolenému v loňském roce na aukci téže síně.

Václav Špála: Jarní kytice s Otavou v pozadí / 1938 / olej na plátně / 88 x 65 cm / vyvolávací cena: 820 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024