ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Nedoceněný Gabriel von Max

Ceny Gabriela von Maxe na českých aukcích

Plzeňská Západočeská galerie získala koncem roku do svých sbírek obraz Kurzschluss malíře Gabriela von Maxe. Malba pocházející z mnichovské soukromé sbírky byla zakoupena za 30 000 Euro (cca 750 000 Kč). Podívejme se na relevanci zaplacené ceny v souvislosti s uměleckým trhem.

O obrazu Kurzschluss získaném v roce 2012 do sbírek Západočeské galerie více zde.

Gabriel von Max. Otče náš

Gabriel von Max: Otče náš / 1887 / olej na plátně / 69,5 x 46 cm
cena: 102 000 Kč / Dorotheum 22. 5. 2010

 

Malíř Gabriel von Max je jedním z typických příkladů česko-německých autorů, které jsou historií umění v poslední době znovu objevováni a doceňováni, ale zájem širší obce domácích sběratelů a trhu to zatím nikterak nepoznamenalo. Připomeňme také, že tento segment trhu, zahrnující malířství 19. století, zaznamenal růst cen a větší zájem kupců teprve právě v posledních dvou letech.

Max je příkladem brilantního, esotericky vzdělaného malíře, jehož satirické malby si s sebou nesou zajímavé symbolické významy. Dosud nejvyšší cena zaplacená za Gabriala Maxe v české aukci před více než dvěma lety (ještě před monografickou výstavou v Západočeské galerii v Plzni na jaře 2011) činila 372 tisíc korun. Nový majitel je zaplatil za satirickou malbu s výstavním štítkem Krasoumné jednoty zobrazující opici Nad účetní knihou. Před zmíněnou plzeňskou výstavou, která v jistém smyslu znovu vrátila Maxovo dílo do českého kontextu, sotvakdo z kupců jevil o dílo tohoto malíře zájem a po ní se zatím žádná z klíčových prací na trhu neobjevila.

Gabriel von Max: Múza

Gabriel von Max: Múza / olej na plátně / 35 x 28 cm

cena: 96 000 Kč / Dorotheum 5. 3. 2005

 

Zaplacená částka za dílo Kurzschluss činící v přepočtu 750 tisíc korun je tak za tohoto autora v rámci českého trhu mimořádná. Realisticky však odpovídá kvalitě a významu malby a také cenám, za které jsou nejcennější autorova díla obchodována v okolních zemích. Svědčí také o tom, že prodávající si byl dobře vědom významu tohoto malířského privatissima v kontextu Maxovy tvorby.

V této souvislosti nepřekvapí, že jednu z variant oleje Otče náš, na níž je zachycena modlící se Ernestina Harlanderová, Maxova druhá žena, bylo možné ještě v květnu 2010 pořídil za velmi přátelských 102 tisíce korun. Tento nákup představoval pro nového majitele jistě velmi zajímavou a neopakovatelnou investici. Jiné dílo, na němž je zobrazena rovněž Ernestina, portrét Múza, bylo možné v roce 2005 pořídit za 96 tisíc korun. Trhem prošly také další zajímavá práce, Siesta a Sv. Tereza, s vyvolávacími cenami 649 a 180 tisíc korun kupce ale nenašly. První z jmenovaných děl pak v následujícím roce, před zmíněnou výstavou, zakoupila plzeňská galerie do svých sbírek. Dívčí portréty Melancholie a Zamyšlená se pak před několika lety prodaly po 138 tisících korunách.

Gabriel von Max: Siesta

Gabriel von Max: Siesta / olej na plátně / 61 x 50 cm
vyvolávací cena: 649 000 Kč / neprodáno / 1. Art Consulting 25. 11. 2009

Od roku 2010 je dílo ve sbírkách Západočeské galerie v Plzni

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...