Nejmladší umění v aukci

Rozhovor s Evou Kočovou, majitelkou Galerie Kotelna

Nabízet současné umění v aukci nejen jako „přívažek“ toho ověřeného a starého, ale jako výhradní artikl, to je idea aukcí pořádaných už čtvrtý rok Galerií Kotelna v Říčanech u Prahy. Vydražit zde lze díla čerstvých absolventů různých výtvarných vysokých škol, tedy nejmladšího domácího umění. Majitelku Kotelny Evu Kočovou jsme požádali o rozhovor.

Tomáš Absolon: Zákulisí / akryl, plátno / 135 x 100 cm / konečná cena 19 500 Kč

 

Jak dlouho provozujete galerii a na co se zaměřuje?
Galerie Kotelna má za sebou již sedmou sezónu, zaměřenou výhradně na současné mladé umění.

Jak jste přišla na myšlenku pořádat aukce děl absolventů vysokých škol a mladých umělců?
Mnohokrát jsem se zúčastnila aukcí výtvarného umění a starožitností, na kterých se také někdy díla mladých výtvarníků nabízela, ale byla vždy až na závěr aukcí jako takový menší "přídavek". Mnoho dražitelů tak ani na tento konec nečekalo a opouštělo sál ještě před tím, než na tuto sekci došlo. K tomu se také přidala zkušenost, že staré a ověřené umění má jiné potenciální kupce než umění mladých současníků. U mladého umění je mnohem větší důraz kladen na úsudek a odhad kupce, nikoliv na již dříve dosažené výsledky aukcí. Kromě toho považuji cenu stanovenou prostřednictvím aukce u začínajícího umělce za nejobjektivnější.

Linda Klimentová: Kompozice 1 / akryl, plátno / 110 x 180 cm / konečná cena 34 000 Kč

 

Jaký vzbuzují aukce ohlas, sledujete nějaký vývoj?
Ohlas na tyto aukce je velmi příjemný a mnoho nových klientů, kteří se minulé dražby nemohli zúčastnit, se nás ptá, kdy bude další. Pořádáme vždy minimálně jednu aukci ročně. Kromě toho jsme realizovali dvě aukce charitativní. Jedna z nich je aukce Fanatique, což je projekt představující mladou výtvarnou scénu ve spojení s jinými uměleckými směry. Minulý ročník spojil umění a módu, kdy se obrazy staly inspirací módních návrhářů a aukce byla obohacena módní přehlídkou. Hlavní model předvedla Miss World T. Kuchařová a část výtěžku putovala na nadaci T. Kuchařové Krása pomoci. Letošní podzimní aukce Fanatique zase pomůže nadaci Leontinka, zaměřené na pomoc dětem se zrakovým postižením.

O jaká jména, jaký druh malby je největší zájem?
Galerie nezávisle zastupuje mnoho současných absolventů různých ateliérů, nejen z pražské Akademie, ale i z ostatních vysokých škol uměleckého zaměření. Nabízí tak široký výběr. Jmenovat z tohoto portfolia některá konkrétní jména by bylo zavádějící, protože nákup a zájem se opravdu mění a galerie nestagnuje a nenabízí jenom to, co je zrovna v tuto chvíli "in".


Michal Singer: Benzínka v Alpách / olej, plátno / 200 x 200 cm / konečná cena 150 000 Kč

 

Kdo Vám pomáhá vytipovávat vystavující mladé umělce? Máte už svůj zavedený okruh kurátorů?
Okruh kurátorů pulsuje s tím, jak se mění vystavující autoři. Někteří kurátoři se již opakují a někteří jsou pro galerii a její návštěvníky novým obohacením.

Kdo jsou klienti, kteří přijdou vydražit obraz absolventa? Jsou to náhodní kupci, Vaši pravidelní návštěvníci, sběratelé nebo investoři?
Na našich aukcích se potkávají dva druhy kupců. Jedni již přicházejí za určitým dílem podle autora a druhá část vybírá z nabídky podle toho, jak na ně dílo zapůsobilo a pak se teprve vrací jako začínající sběratelé.


Patrik Hábl: Pole / akryl, plátno / 60 x 70 cm / konečná cena 23 500 Kč

 

V jakém cenovém rozpětí se vyvolávací ceny pohybují?
V nabídce jsou díla v cenovém rozmezí od 1 tisíce do 50 tisíc korun. Někdy i dražší, ale nutno podotknout, že velmi často dražíme díla velkoformátová, taková, která se na aukcích se starším uměním vyskytují jen zřídka.

Je nějaký prodej, který Vás zaskočil nebo překvapil?
Stále mě něco vyvádí z míry a překvapuje, vzhledem k tomu, že nabídka je neovlivněná předcházejícími výsledky a dosažená cena je pouze výsledkem emocí, které dílo vyvolává.

Je těžké získat díla do aukce nebo jde především o autory, kteří u Vás vystavovali?
Vzhledem k tomu, že jsme v současné době jediná galerie, která se věnuje výhradně tomuto segmentu, nemáme problém díla do aukce získat. Obtížné je naopak vybrat ta, která mají potenciál budoucí dobré investice.

Denisa Belzová: Linde / olej, sololit / 40 x 50 cm / konečná cena: 12 000 Kč

 

Jak je to u Vás s aukční provizí a prodejní úspěšností?
Aukční provizi máme ve standardní výši 20 procent, u charitativních projektů je to ale jinak a předem uvedeno. Prodejní úspěšnost v aukci se pohybuje přibližně kolem 38 procent. Naše kolekce ale zatím nejsou příliš rozsáhlé. Řada děl se pak prodá i po aukci.

Daří se Vám získávat klienty do dražby i pomocí Vaší internetové nabídky?
Myslím že ano, ale zpětnou vazbu zjišťujeme jenom dotazem účastníků a návštěvníků galerie.

Jaké máte plány do budoucna? Co se v galerii nejvíce daří a co Vás naopak odrazuje?
Nemám žádné velké ambiciózní plány, celá činnost galerie je postavena na serióznosti a vstřícném přístupu ke klientům a naopak férovém přístupu k výtvarníkům, dobrém výstavním plánu a na chuti posouvat české umění v časové kontinuitě dopředu. V listopadu nás čeká další aukce již zmiňovaného Fanatique a v prosinci sedmý ročník Vánočních trhů s uměním.


Miroslav Marenec: Tramvaje / olej, plátno / 70 x 135 cm / konečná cena 23 500 Kč

 

 


Související články

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

Rozhovor se sběratelkou Terezou Porybnou

Tereza Porybná působila v letech 2013 až 2019 jako ředitelka Českého centra v Londýně a v letech 2014-2016 byla prezidentkou sdružení Evropských kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za pr...

25. března 2024
Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<