ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Nejprodávanějším autorem českých aukcí je Číňan

Za díla Čchi Paj-šʼe kupci utratili přes 60 milionů korun

Nejúspěšnějším autorem z hlediska celkového obratu byl letos na českých aukcích moderní čínský mistr Čchi Paj-šʼ. Tento titul získal již druhý rok po sobě.

Na dvou letošních aukcích galerie Arcimboldo se prodalo šestnáct Čchiových děl dohromady za 62,8 milionu korun. Na květnové aukci galerie také padl autorův nový cenový rekord, když byl jeho obraz Šest krevet vydražen za 11,5 milionu korun.

ČCHI PAJ-Š’: LOTOSY / 1951 ČCHI PAJ-Š’: LOTOSY / 1951
tuš a barvy na papíře / 137 x 69 cm
Arcimboldo / cena: 6 200 000 Kč

 

Galerista Oldřich Hejtmánek tipoval, že obraz Lotosy nabízený na prosincové aukci (více o dražené kolekci zde) by mohl tento rekord překonat, nakonec se prodal "jen" za 6,2 milionu korun. Urputněji dražitelé bojovali o atypický obraz Sedící rybář, který vystoupal z 3,1 na 9,4 milionu korun.

Druhého v pořadí, Emila Fillu, Čchi Paj-šʼ v celkovém obratu překonal o 5,3 milionu korun. Fillovi nicméně patří titul nejdražšího autora letošního roku, jeho Hlava muže s dýmkou byla v květnu Galerií Kodl vydražena za 16,8 milionu korun. Za více než milion korun se letos prodalo třináct Čchiových děl a devět obrazů Emila Filly. Vícero milionových obrazů měli letos dále například Václav Špála (8), Kamil Lhoták (5) nebo František Foltýn (4).

V roce 2013 kupci podle údajů ART+ na českých aukcích utratili za Čchiova díla dokonce 82 milionů korun. Za díla Emila Filly to bylo 44,6 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...