ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Neznámý Zrzavý na veletrhu Antique

Mona Lisa podle Jana Zrzavého

Nejdražší položkou jubilejního 40. veletrhu Antique, který pravidelně v dubnovém a listopadovém termínu organizuje Asociace starožitníků, byl rozměrný raný olej Jana Zrzavého Mona Lisa, který nabízely Starožitnosti Michal Jankovský
 

Jan Zrzavý: Mona Lisa, před 1910

Jan Zrzavý: Mona Lisa, před 1910,
olej na plátně, 81 x 57 cm, Starožitnosti Michal Jankovský
 

 

Požadovaná cena byla podle majitele obchodu více než deset milionů korun a hned po prvním dni u obrazu visela poznámka, že dílo je rezervováno. Galerijní prodeje takto drahých děl jsou u nás výjimečné, prodávající i kupující většinou dávají přednost aukcím.

Obraz Mona Lisa byl jako Zrzavého dílo představen teprve před třemi lety na výstavě Tajemné dálky v Olomouci a Praze, která se věnovala symbolismu v českém umění přelomu 19. a 20. století. Podle kurátora Otto M. Urbana jde o malířovo dílo z doby před rokem 1910, katalog výstavy však tuto atribuci nijak podrobněji nerozebírá.
 

Obraz na výstavě Tajemné dálky v Anežském klášteře, NG 22. 4.-27. 9. 2015
Obraz na výstavě Tajemné dálky v Anežském klášteře, NG 22. 4.-27. 9. 2015 

 

 

Hlavní cenu na veletrhu udělovanou odbornou komisí získal obraz Adolfa Hoffmeistera Přímořská krajina z roku 1921, který nabízela společnost European Arts. Za nejlepší expozici označili vystavovatelé sbírku Jiřího Hořavy, jež prezentovala keramiku z produkce firmy Graniton. Cenu prezidenta Asociace starožitníků získala bronzová socha alegorie Hudby Josefa Drahoňovského z roku 1926, kterou vystavoval již zmiňovaný Michal Jankovský.

Veletrhu, kterého se tentokrát zúčastnilo sedm desítek vystavovatelů, si během čtyř dnů přišlo do Novoměstské radnice prohlédnout téměř osm tisíc lidí.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...