ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Noční život Montmartru podle F. Z. Eberla

European Arts 2. 10. 2016

Aukční síň European Arts bude na začátku října vyvolávat jedno z významných děl v Paříži usazeného pražského rodáka Františka Zdeňka Eberla. Velkoformátový obraz Pardáli pochází z druhé poloviny 20. let a je to vůbec první reprezentativní dílo tohoto autora nabízené v české dražbě. 

 
František Zdeněk Eberl: Pardáli olej na plátně, 116 x 90 cm vyvolávací cena: 2 049 300 (včetně provize) European Arts 2. 10. 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

František Zdeněk Eberl: Pardáli
olej na plátně, 116 x 90 cm
vyvolávací cena: 2 049 300 Kč (včetně provize)
European Arts 2. 10. 2016 

Ačkoli jeho tvorba byla v Praze vícekrát vystavována i publikována, František Zdeněk Eberl (1888-1962) byl malíř, který je českému publiku více méně neznámý. Působil totiž převážně v Paříži a je zde také pochován. Studoval nejprve pražskou akademii u Vlaho Bukovace, kde se v ročníku potkal například s Emilem Fillou, Václavem Špálou či Bedřichem Feiglem. Později se přesunul na akademii do Mnichova a pak se přes Amsterodam dostal do Paříže, kde se v roce 1911 usadil na Montmartru a prožil zde většinu svého života. Během 1. světové války bojoval v legiích a byl těžce zraněn. Po návratu uspořádal ve dvoraně Národního domu na Smíchově benefiční prodej svých obrazů na podporu válečných vdov a sirotků.

František Zdeněk Eberl, který si nechával říkat Maurice, byl osoba evropských měřítek. V roce 1926 získal ve Francii titul rytíře Řádu čestné legie a následující rok vystavoval na Salonu d'Automne. Tehdy také spolupořádal expozici mladého pařížského umění ve Stockholmu (zastoupen byl i Matisse, Picasso, Bonnard či Maillol), přičemž byl rovněž autorem výstavního plakátu. Svoji samostatnou přehlídku měl v galerii Bernheim-Jeune v Paříži v roce 1929. Na počátku 30. let potom své práce prezentoval v Rubešově galerii v Praze. 

V té době také začal pravidelně pobývat a tvořit v Monaku. Za druhé světové války byl aktivním účastníkem hnutí odporu, vytvářel protinacistické letáky rozšiřované letadly a pomáhal francouzským Židům při útěku do Španělska. Zemřel ve svém pařížském ateliéru v říjnu 1962 ve věku 74 let.

František Zdeněk Eberl: V baru olej na plátně, 55 x 46 cm cena: 186 300 Kč European Arts 22. 11. 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 František Zdeněk Eberl: V baru
 olej na plátně, 55 x 46 cm
 cena: 186 300 Kč
 European Arts 22. 11. 2015

Námětově byli v Eberlově hledáčku především lidé na okraji společnosti, které zachycoval v nejrůznějších situacích. Na plátnech se objevují alkoholici, narkomani, hráči, prostitutky a pařížský noční život v celé své živelnosti. Mnohé napoví již názvy obrazů, jako například Kokainistka, Pijačka absintu, Portrét kurtizány, V nevěstinci apod. Malíř se však věnoval také  tvorbě městských zákoutí, krajin, portrétů, zátiší a karikatur s politickým podtextem, jejichž publikování mu ovšem často komplikovalo život.

Velkoformátový olej Pardáli (Poisses) nabízený European Arts, pochází z konce 20. let a zobrazuje meziválečné barové osazenstvo hrající v karty. Obraz byl jako jedno z významnějších děl autora reprodukován již v monografii J. R. Marka z roku 1934 a pochází ze soukromé sbírky Henryho Weilla ve východofrancouzském Mulhouse. Na trhu se obraz vyskytl minulý rok pod názvem Les Joueurs de cartes (Hráči karet), kdy byl dražen na aukci v Paříži.

Ve francouzských aukčních domech se Eberlova díla objevují poměrně frekventovaně. Nabídka kvalitních pláten z jeho ruky však nechybí ani na Slovensku (Ležící akt, 14 300 eur či Portrét ženy s korálovým náhrdelníkem, 6 600 eur, oba Soga, ceny bez provize). Několik jeho děl prošlo dražbami v Německu nebo v zámoří.

Na domácím trhu bylo podle databáze ART+ nabízeno doposud 15 položek, přičemž šlo o menší oleje, případně o práce na papíře. Nejvyšší cenu určila v minulém roce tematicky příbuzná kompozice V baru prodaná taktéž u European Arts za 186 tisíc korun. Obraz Pardáli bude dražen s minimálním podáním 1,65 milionu korun (2,05 milionu včetně provize), odhad je pak stanoven mezi 2,5 a 4 miliony korun (bez provize). Pokud se prodá, byť jen za vyvolávací cenu, bude se jednat o autorův mezinárodní rekord.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...