ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Nosorožec z kunstkomory

Arcimboldo 18. 11. 2018

Inventář pražské kunstkomory Rudolfa II., který mezi lety 1607–11 zpracoval malíř Daniel Fröschel začíná kategorií naturalia, konkrétně pak výčtem "nejrůznějších vynikajících rohů". Jeden z nich, pohár z nosorožčího rohu bude v neděli dražit aukční síň Arcimboldo.

Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu, Praha 1607–11
Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu, Praha 1607–11,
výška 17,7 cm, vyvolávací cena: 875 000 Kč (+ 24% provize), Arcimboldo 18. 11. 2018

 

 

Renesančními vzdělanci byl nejvíce ceněn roh bájného jednorožce (většinou šlo o kel narvala). Rohy nosorožců byly hned na druhém místě a Rudolf II. jich nashromáždil třináct. Byly vyhledávané nejen pro svou exotičnost, věřilo se také, že pokud slouží jako poháry, dokáží odhalit přítomnost jedu a mají afrodiziakální účinky. Rohy byly většinou bohatě vyřezávané a často umisťované do zlatých montáží. Řezby z nosorožčích rohů mají dlouhou tradici v Čině, do Evropy se dostaly až v souvislosti se zámořskými objevy, zejména přes portugalské přístavy v Indii.
 

Kvaš ukazující roh z afrického nosorožce, zub, kus kůže a pohár vyřezaný z nosorožčího rohu. Obrázek v roce 1579 nechal pro Rudolfa II. namalovat velvyslanec ve Špa
Roh z afrického nosorožce, zub, kus kůže a pohár vyřezaný z nosorožčího rohu.
Kvaš v roce 1579 nechal pro Rudolfa II. namalovat velvyslanec ve Španělsku,
aby jej informoval o nových akvizicích pro jeho kunstkomoru. 

 

 

Za autora rudolfínských řezeb z rohů a dalších exotických materiálů bývá považován císařský řezač Mikuláš Pfaff, který se narodil v Norimberku a nejpozději od roku 1601 působil v císařových službách v Praze. Roku 1609 si koupil dva domy na Starém Městě, spíš než služba u dvora mu k majetku měl pomoci sňatek s dcerou bohatého pražského pekaře. Pfaffovi jsou připisovány mimo jiné dva poháry z nosorožčích rohů ve sbírce Kunsthistorisches Museum ve Vídni, nádoba z obřího semene palmy Lodoicea seychelská tamtéž (ve spolupráci se zlatníkem Antonem Schweinbergerem) nebo rozměrná slonovinová soška Merkur ve voze v pražském Národním muzeu.


Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu
Mikuláš Pfaff: Pohár z rohu jávského nosorožce, Praha kolem 1610,
výška 22,5 cm, Kunsthistorisches Museum, Vídeň

 

 

 

Pfaff je patrně též autorem nabízeného poháru, který je ozdoben dvěma charakteristickými manýristickými maskaróny, které po stranách doplňují akantové listy. Nápaditá je zejména práce s hloubkou řezby a tedy i s průsvitností rohoviny, kterou prostupuje světlou s různou intenzitou. Necelých 18 centimetrů vysoký pohár bude startovat na částce 875 tisíc kroun (bez provize). Stejná aukční síň před čtyřmi lety již jeden nosorožčí pohár dražila, tehdy však šlo o čínskou řezbu z 18. století. Prodal se za 3,35 milionu korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...