ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Nový rekord českých aukcí

Kupkův obraz vydražen za víc jak 57 milionů korun

Kupkův obraz Tvar modré se ve středu na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 55,75 milionu korun. Včetně aukční provize za něj zahraniční kupec dražící po telefonu nabídl rekordních 57 422 250 korun.

Dražba začínala na částce 45 milionů korun (bez 3% provize). Dosažená cena je nejen novým českým aukčním rekordem, ale i celosvětově nejvyšší cenou zaplacenou v aukci za dílo českého umělce. Dosavadní Kupkův autorský rekord byl necelých 44 milionů korun (více o cenách Kupkových abstraktních obrazů zde).

František Kupka: Tvar modré

Obraz byl dražen jako poslední položka první samostatné večerní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Na řadu přišel přibližně po hodině a půl a jeho dražba trvala dlouhých dvacet minut. Přihazovalo se po čtvrtmilionech. Proti vítězi aukce na telefonu dražila jedna zájemkyně přímo v sále. Údajně se tak zprostředkovaně střetli jeden z nejbohatších Čechů s jedním z nejbohatších Rusů.

V českém prostředí je dosažená cena bezprecedentní a tento rekord hned tak něco nepřekoná. Ačkoliv jde současně i o Kupkovo mezinárodní aukční maximum, přepočtena na libry konečná cena nevypadá zdaleka tak dramaticky. Nový majitel obraz získal za necelých 1,9 milionu liber, což je o 300 tisíc víc než byl dosavadní, ani ne rok starý Kupkův rekord.

František Kupka: Tvar modré

Obraz, který pochází ze sbírky Jindřicha Waldese (více o jeho historii zde), nemá status kulturní památky, podléhá však vývoznímu povolení. Pokud by Národní galerie s jeho vývozem nesouhlasila, podá na Ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku. Vzhledem k bohatému zastoupení Kupkova díla v Národní galerii i v Muzeu Kampa, není věcný důvod, proč by vývozu obrazu mělo být bráněno.

Na aukci byla nabízena rovněž unikátní Kupkova bronzová socha, busta jeho manželky Eugenie, pocházející stejně jako obraz Tvar modré z Waldesovy sbírky. S vyvolávací cenou 1,44 milionu korun (včetně provize) nicméně zůstala neprodána. Dražen měl být i sběratelský archiv Jindřicha Waldese zachycující jeho korespondenci s Kupkou a s dalšími umělci. U této položky, jak bylo oznámeno před začátkem aukce, však využil svého předkupního práva stát. Ten archiv, který byl teprve loni restituován z Národní galerie, odkoupil za 1,1 milionu korun.

František Kupka: Tvar modré

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...