Obrazy i zbraně

Antikvity Praha 27. 5. 2017

Květnová aukce obrazů a starožitností společnosti Antikvity Praha vynesla 1,6 milionu korun. Nejdražší položkou aukce se stal žánrový výjev Po lovu od nizozemského malíře 19. století Petra van Schendela.

Petr van Schendel: Po lovu, 1842

Petr van Schendel: Po lovu, 1842,
olej na dřevě, 30 x 36,2 cm,
cena 280 000 Kč

Opakovaně nabízené dílo tentokrát našlo nového majitele za vyvolávací cenu 280 tisíc korun. Z 11 na 158 tisíc korun vystoupala krajina V lese od rumunského malíře Nicolaea Grigorescua. Dosažený nárůst je o to překvapivější, že na prosincové aukci společnosti byl tento obraz neúspěšně nabízen za 25 tisíc korun.

Jádrem dražené kolekce však nebyly obrazy, ale starožitnosti, včetně zajímavého souboru chladných a palných zbraní. Nejdráže se prodala kulovnice s perkusním zámkem vyrobená kolem roku 1840 puškařem J. Lochnerem v Čáslavi (108 tisíc), anglický rapír z první třetiny 17. století a ruská důstojnická šavle z 19. století (shodně po 89 tisících korun).

Z klasičtějších starožitností nejvíce zaujal broušený pohár z vrstveného kobaltového skla, který se prodal s mírným nárůstem za 41 tisíc korun. Za částky od 6 do 38 tisíc korun se prodalo šest japonských dřevořezů ukijo-e.

Artslimit 24. 3. 2024

Schendel Petrus van

Špála a Schendel místo Šimotové

16. dubna 2016