ART+, vše o trhu s uměním
Září 2022 1807 

Art+Antiques Od Schikanedera po Sýkoru

Bohemika na světových aukcích v prvním pololetí 2014

Díla českých autorů se na světových aukcích objevují jen ojediněle, pokud se tak však již stane, jde většinou o velice zajímavé kusy. V letošním prvním pololetí jsme opět byli svědky několika mimořádných prodejů.

Nejdražším dílem českého umění byl obraz Zákoutí Prahy od Jakuba Schikanedera, který se v květnu na aukci Sotheby’s v Londýně prodal za rekordních téměř 9,8 milionu korun (více zde). Jiný obraz s pražským námětem od téhož autora v červnu dražila aukční síní Stockholms Auktionsverk. Pohled na Kampu z roku 1896 se prodal za přibližně trojnásobek odhadované částky, za 2,1 milionu korun.

Jakub Schikaneder: Zákoutí Prahy / 1900–10 Jakub Schikaneder:
Zákoutí Prahy / 1900–10
olej na plátně / 105 x 84 cm /
cena: 288 200 GBP

 

Od Františka Kupky, jemuž patří titul vůbec nejdražšího českého autora, se na trhu v prvním pololetí objevil zajímavý ženský portrét Růžový klobouk z roku 1906. Koncem května byl v Berlíně na aukci společnosti Grisebach vydražen v přepočtu za 9,6 milionu korun, přibližně dvojnásobek očekávané částky (více zde). Od téhož autora aukcemi ve Francii a v Německu prošlo ještě několik prací na papíře, z nichž nejvíce zaujal abstraktní pastel, který se prodal v březnu v Paříži přibližně za 700 tisíc korun.

Jednou z nejdůležitějších událostí byla dražba čtveřice obrazů Josefa Šímy ze začátku 60. let, které začátkem června nabídly aukční síně Sotheby’s a Christie’s v Paříži. Prodaly se všechny čtyři obrazy, a to v rozmezí od 2 do 8,9 milionu korun. Dosažená cena za rozměrné plátno Reflêt glacial z roku 1961 je novým rekordem za poválečný Šímův obraz a současně jednou z malířových nejvyšších cen vůbec. Nad 5 milionů korun byl Šíma v Česku naposled dražen před šesti lety.

Josef Šíma: Reflêt glacial / 1961Josef Šíma: Reflêt glacial / 1961
olej na plátně / 162,5 x 130 cm / cena: 325 500 eur

 

Od Alfonse Muchy světovými aukcemi prošlo několik desítek plakátů a prací na papíře. Z obrazů nejvíce zaujala dílčí olejová studie k obrazu Slované v pravlasti, která se v březnu v Sotheby’s v Paříži prodala za 2 miliony korun. V Christie’s v Londýně měl začátkem května ještě velký úspěch Beneš Knüpfer, když se jeho Soubor tritonů prodal za 1,6 milionu korun. To je násobně víc, než kolik je umělcův rekord na českém trhu (více zde).

Z poválečného umění je třeba jmenovat Václava Boštíka a Zdeňka Sýkoru. Menší Boštíkův obraz z roku 1965 byl začátkem června v Christie’s v Paříži vydražen za 1 milion korun. Dva Sýkorovy liniové obrazy ze začátku 90. let koncem května dražila společnost Lempertz v Kolíně nad Rýnem. Prodaly se s výraznými nárůsty za 2,5 a 3,5 milionu korun (více zde).

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...