ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Orlik, Kroha a Miroslav Tichý

Galerie Pictura 6. 6. a Prague Auctions 9. 6. 2013

V tomto týdnu doplní vrcholící sezónu prvního pololetí další dvě letní aukce. Ve čtvrtek 6. 6. proběhne večerní dražba Galerie Pictura, v níž nás zaujala díla Emila Orlika, Jiřího Krohy nebo Milana Grygara. O víkendu bude následovat nabídka Prague Auctions. Z ní jsme pro vás vybrali obsáhlý konvolut z tvorby fotografa Miroslava Tichého.

Emil Orlik: V ateliéru při elektrickém osvětlení / kolem 1910Emil Orlik: V ateliéru při elektrickém osvětlení / kolem 1910 / olej na lepence / 65 x 50 cm / Galerie Pictura 6. 6. 2013 / vyvolací cena 300 000 Kč

 

Rozsáhlou sérii prací malíře Emila Orlika, které již prošly aukcemi Galerie Pictura, tentokrát doplňuje portrét dámy nazvaný V ateliéru při elektrickém osvětlení, vzniklý někdy kolem roku 1910. Za pozornost na něm stojí malířova hra s odstíny bílé barvy na bílém pozadí a dopadajícím umělým osvětlením. Dodává obrazu jedinečnou atmosféru, stejně jako je tomu u některých dalších prací tohoto česko-německého autora. Půvabný obraz nese na rubu výstavní štítky Carnegie Institutu v Pittsburgu a berlínské Moderne Galerie Thannhauser.

Malíři žijícímu od roku 1905 trvale v Berlíně byla v roce 1928 z úcty českého publika nabídnuta profesura na pražské Akademii, tu však ze zdravotních důvodů odmítl. Orlik patřil dlouho mezi pozapomenuté tvůrce. To, že je v poslední letech více připomínán a byl zařazen mimo jiné i do stálé expozice Národní galerie, lze považovat především za zásluhu aukčního trhu. Ostatně jedno z děl nabízené právě u Pictury, malba Kout v mém ateliéru z roku 1910, je dočasně zapůjčeno právě do expozice ve Veletržním paláci. Jinou z nedávno nabízených prací, interiér Nad dopisem na Starém Městě pražském, jsme vám představili jako dílo letošního dubna.

Jiří Kroha: Portrét / kombinovaná technika na papířeJiří Kroha: Portrét / kombinovaná technika na papíře / 40 x 27 cm / Pictura 6. 6. 2013 / vyvolávací cena 21 600 Kč  

 

V katalogu Pictury dále najdeme velmi zajímavý kubizující portrét od architekta Jiřího Krohy, vytvořený kombinovanou technikou na papíře. Jde o kvalitní práci tvůrce, který se na aukcích vyskytuje velmi sporadicky. Pokud tedy o tuto položku projeví zájem více dražitelů, její cena by mohla ještě výrazně narůst. Připomeňme pozornost, jakou před více než deseti lety vzbudila jeho Abstraktní kompozice na papíře z roku 1919, její cena tehdy vylétla z původních 16-ti tisíc na více než desetinásobek, 207 tisíc korun.

V tomtéž katalogu připomeňme ještě rozměrný akryl Milana Grygara náležející k jeho "černému období" přelomu 80. a 90. let (nedávno jsme o něm psali zde) nebo konvolut drobných prací Otakara Mrkvičky.

Miroslav Tichý: Bez názvu / 1950 - 80 / vintage gelatin silver print, kvaš, fix, papírMiroslav Tichý: Bez názvu / 1950 - 80 / vintage gelatin silver print, kvaš, fix, papír / 20 x 14,6 cm / Prague Auctions 9. 6. 2013 / vyvolávací cena 37 500 Kč

 

Na nedělní dražbě Prague Auctions bude mimo jiné k mání rozsáhlá kolekce prací před dvěma lety zesnulého svérázného kyjovského fotografa Miroslava Tichého. V nabídce je před 130 položek pocházejících patrně přímo z autorovy pozůstalosti. Vyvolávací ceny snímků a kombinovaných technik se pohybují do dvou až tří desítek tisíc korun. Tichého snímků se, v reakci na zvyšující se zájem, objevilo v posledních dvou letech na trhu velké množství a jejich ceny také pozvolna stoupají.

Té nejvyšší zatím dosáhl snímek Na koupališti, za který dal nový majitel vloni u Dorothea částku 48 tisíc korun. Připomeňme, že síň Prague Auctions už v minulosti některé velmi zajímavé a početné autorské konvoluty nabídla, připomeňme například grafické dílo Jiřího Balcara (např. zde a zde). Výstavu díla Miroslava Tichého pod názvem Podoby pravdy přinesla před dvěma lety Galerie hlavního města Prahy.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...