ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Picassovy grafiky

Na zářijové aukci grafik společnosti Sotheby’s se hned dvě Picassovy suché jehly prodaly za rekordních více než 1 milion liber. Nejdražší Picassovou grafikou je od 16. září Minotauromachie z roku 1935.

Pablo Picasso: Minotauromachie / 1935
suchá jehla, papír / 49,5 x 69,3 cm / cena: 1 273 250 GBP

Nejvyšší předaukční odhad počítal s částkou 600 tisíc, konečná cena se ale vyšplhala až na 1,27 milionu liber. Existuje sedm různých variant této grafiky v různých stádiích rozpracovanosti. Nabízený list, pocházející z umělcovy pozůstalosti, patří do finální sedmé série. Celá edice měla mít 50 kusů, je však pravděpodobné, že jich Picasso vytiskl méně. Před čtyřmi lety byl jiný tisk z téže série vydražen v Sotheby’s za necelých 560 tisíc liber. Druhou milionovou grafikou se stala Plačící žena z roku 1937. I v tomto případě konečná cena 1,09 milionu liber vysoko překonala předaukční odhady.

Urputně se bojovalo také o grafiky Edvarda Muncha. Litografie Vampír II se prodala za 802 tisíc, Madona za 445 tisíc liber. Jakkoliv jsou dosažené ceny vysoké, nejde zdaleka o takové překvapení, jak by se mohlo zdát. Munchovy grafiky patří vedle Picassových k nejdražším na trhu. Absolutní cenový rekord si může nárokovat jak Picassova Minotauromachie, tak Munchův Vampír II vydražený v listopadu 2007 v Oslu za 14,2 milionů norských korun. Pokud budeme počítat v librách, rekord náleží Picassovi, pokud v amerických dolarech, pak Munchovi. Za více než milion liber byl navíc Munch letos již jednou dražen. Na dubnové aukci společnosti Bonhams se jiná verze Madony prodala za 1,25 milionu liber.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...