ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Art+Antiques Pictura 13. 6. 2010

Obrat ve výši 5,6 milionu korun, kterým skončila aukce galerie Pictura konaná v neděli 13. června, je pro společnost jedním z nejhorších výsledků za posledních pět let.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Nového majitele našla jen necelá čtvrtina z 260 nabízených obrazů, přičemž bez kupce zůstala i čtyři nejdražší díla. Nutno dodat, že vyvolávací ceny nebyly nikterak přehnané. Za více než milion korun se prodaly dva obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo 7 děl.

Antonín Chittussi: Předměstí Paříže / kolem 1880 / olej na plátně / 47 x 55,5 cm / cena: 1 440 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stal obraz Předměstí Paříže od Antonína Chittussiho, který se prodal za vyvolávací cenu 1,44 milionu korun. Jde o druhou nejvyšší cenu zaplacenou za dílo tohoto autora v aukci, přesto je trochu zklamáním, že o obraz projevil zájem jen jeden kupec. Chittussiho městská krajina se na trhu neobjevila přinejmenším několik let.

Rudolf Kremlička: U stolu (Ševcova rodina) / 1912
olej na dřevěné desce / 46,5 x 38 cm / cena: 1 200 000 Kč

Podobnou výhradu lze připojit i k druhé milionové položce, obrazu U stolu od Rudolfa Kremličky, který se prodal za 1,2 milionu korun, jeden příhoz nad vyvolávací cenu. Šlo o ranou žánrovou malbu, která však již vykazuje charakteristické znaky umělcova malířského stylu. „Obraz je ukázkou velkého Kremličkova výtvarného mistrovství, vyplývajícího z nalézání stále nových vztahů mezi tvarem, barvou a světlem. Ačkoli je Kremlička znám především pro své ženské akty z 20. let, právě žánrové obrazy z Kameniček ukazují na vlastní zázemí jeho tvorby,“ píše v posudku k obrazu Karel Srp, autor malířovy poslední monografie.

Nejvíce se bojovalo o několik drobných temper Jiřího Trnky, poslední část z konvolutu patnácti obrázků vytvořených jako návrhy pro pohlednice, které galerie Pictura dražila již na předchozích dvou aukcích. Navzdory minulým úspěchům zůstaly vyvolávací ceny na 15 tisících korun. Překvapením nejsou ani tak ceny v rozmezí od 102 do 168 tisíc korun jako skutečnost, že jedna z nabízených maleb zůstala nevydražena.

Zdeněk Sklenář: Dáma / 1945 / olej, sololit / 56 x 32,5 cm

Nejzajímavějším z neprodaných děl byl obraz Dáma, malba Zdeňka Sklenáře z roku 1945, nabízená za 1,9 milionu korun. Dosud žádný Sklenářův obraz nebyl v aukci prodán takto vysoko, vzhledem k předchozím výsledkům i vzácnosti jeho děl však nešlo o nikterak přehnanou cenu. Dalšími neprodanými milionovými položkami byla dvě Fillova zátiší z poválečných let (2,04 a 1,44 milionu korun) a mužská podobizna od Václava Vavřince Rainera. Její vyvolávací cena byla oproti podzimní aukci snížena o 660 tisíc na necelé 2 miliony korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...