ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Podzimní Antique nebude

Listipadový veletrh starožitností se ruší

Asociace starožitníků ruší listopadový veletrh na Novoměstské radnici. Veletrh se měl konat ve dnech 12. až 15. listopadu, vzhledem k aktuálním protikoronavirovým opatřením se však pořadatelé rozhodli přípravy ukončit. Ze stejných důvodů se neuskutečnil ani jarní veletrh, který se tradičně koná v dubnu.

Veletrh Antique 2020

 

 

"Obchod se starožitnostmi patří mezi obchodně-kulturní odvětví, kterému již jarní uzávěra obchodů velmi uškodila. Těm, kteří podnikají jako fyzické osoby, poměrně rychle pomohla pětadvacítka, pro ty, kteří mají malá s.r.o., byla situace komplikovanější," říká Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků, a dodává: "Bohužel i po uvolnění opatření se zákazníci na jaře do obchodů vraceli jen pomalu, mezinárodní obchod téměř ustal. Na trhu je znát nejistota i obavy z budoucnosti."

Obchodníci podle asociace využili jarní výpadek často k restaurování, adaptacím a vylepšování obchodů a k poptávce po kvalitním zboží, případně k práci na internetové prezentaci svých firem. Současnou situaci však starožitníci vnímají jako nejvážnější ohrožení svého oboru od roku 1989. Podzimní veletrh tradičně pro řadu zákazníků fungoval jako příležitost k vánočním nákupům. Akce se každoročně účastní kolem šesti desítek vystavovatelů z celé republiky.

Do konce listopadu asociace slibuje přestavit internetovou platformu iAntique, která bude sloužit obchodníkům i zájemcům o nákup starožitností a seznámí veřejnost s jednotlivými obchody napříč republikou.

Na stejný listopadový týden, od 10. do 15. listopadu, byl z října přeložen galerijní veletrh Art Prague. Stejně jako loni by se měl uskutečnit v historickém domě na rohu Náměstí republiky a ulice Králodvorské, prezentovat se na něm chce 37 subjektů. Další posun termínu nebo úplné zrušení akce organizátoři zatím neoznámili.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...