Pokud je papír kvalitní, vydrží stovky let

Rozhovor s restaurátorkou Dominikou Slonimovou

O pracích na papíru se dlouho tradovalo, že je čeští sběratelé neumí docenit. Cenové rekordy z poslední doby - víc než čtvrt milionu za Preissigovy grafiky či 9,9 milionu za Fillův kvaš - však naznačují, že věci se mění. "Pokud se někdo opravdu vyzná a nekupuje umění podle barvy kanape nebo velikosti volné stěny v obýváku, tak zná nejen uměleckohistorickou hodnotu děl na papíře," říká k tomu restaurátorka Dominika Slonimová.

Stále je velmi rozšířený názor, že práce na papíře jsou "méně trvanlivé" než malba provedená olejem na plátně. Je tomu skutečně tak?
U nás se zase říká, že papír snese všechno. Je to pravda nejen z pohledu spisovatelů a novinářů, ale i co se týče papíru jako materiálu. Miluju papír a pokud se s ním správně nakládá a je kvalitní bavlněný, tak vydrží v nezměněném stavu stovky let. A to se týká i všech kreseb, grafik a jiných uměleckých děl. V rámci kategorie je nejhorší tiskový papír z konce 19. a začátku 20. století, kdy stoupala spotřeba papíru díky novinám atd. a do papíroviny se začala přimíchávat celulóza, zkráceně "mleté stromy". Tím se rapidně zhoršila kvalita. Papír z tehdejší doby je křehký, zažloutlý a rozpadá se v ruce.

Alén  Diviš, Portrét černošky

Alén Diviš, Černoška, olej, uhel, asfalt na papíře. Stav před a po zásahu restaurátorky.

Máte dojem, že se ze strany odborné veřejnosti mění postoj k dílům provedeným na jiném médiu než plátnu?
Pokud se někdo opravdu vyzná a nekupuje umění podle barvy kanape nebo velikosti volné stěny v obýváku, tak zná nejen uměleckohistorickou hodnotu děl na papíře. Já navíc nerestauruji jen kresby a grafiky, ale i malby olejem nebo temperou na papíře či kartonu (přehled nejdražších maleb na papíře zde). V poslední době například krásné věci od Aléna Diviše, které mi bylo velkou ctí dávat doslova do kupy. Diviš byl chudý, a tak šetřil a maloval na tzv. baličák, navíc slepený z kusů. Olejomalba časem svým tahem roztrhala papír na kusy. Byly to nervy, ale dílo se podařilo a vrátilo malby k životu.

Jaké jsou nové technologické postupy ve vašem oboru?
Naštěstí i v restaurování platí, že méně je někdy více, a tak je spíš třeba znát zejména ty historické, tudíž většinou přírodní substance. Klíh, škrob na lepení, voda, benátské tj. čisté mýdlo nebo chleba. Ale pozor! Musí to být "šumava" bez kmínu, to je na čištění moje klasika.

František Tichý
František Tichý, Vysoká škola

Výsledky restaurování suché jehly Vysoká škola Františka Tichého.

Jak by se měl majitel práce na papíře ke svému dílu chovat?
S láskou a jemně... snažit se nevystavovat jej dennímu světlu, pověsit ho spíše třeba do chodby, kde není přímé světlo a jenom tam, kde je sucho. Najít si dobrého paspartéra a rámaře, který nenalepí kresbu po celém obvodu na paspartu a podobně.

Doporučujete po určitém čase vystavení díla nějakou údržbu?
Při slušném zacházení a správném umístění, není žádná péče potřeba. Samozřejmě nejlépe se uchovají v deskách v šuplíku a v suchu, ale tak si je člověk moc neužije. Všeobecně se traduje, že optimální doba vystavení "papíru" v expozici je tři měsíce.

Jan Zrzavý, Kristus

Jan Zrzavý, Kristus, uhel na papíře. Stav před a po restaurování.

Jaká jsou nejčastější poškození, která musíte řešit?
Poškození kouřem z cigaret, vlhkostí a vodou, potrhání, skvrny různého původu a špína celkově, někdy chybí celé kusy a ty se musí dolévat papírovinou, posekání rozbitým sklem a různé amatérské zásahy z dob, kdy díla ještě neměla hodnotu, kterou mají dnes.

Setkala jste se s nějakým dílem, u něhož jste konstatovala, že už restaurovat nelze?
Ano, ale na rozdíl od lidí se papír dá vzkřísit k životu, takže kromě novin z války, které kamarád našel na půdě ve střeše a rozpadly se, se mi to za těch 37 let vlastně ještě nestalo.

V jakých případech doporučujete zasklení?
Ve všech.

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

Rozhovor se sběratelkou Terezou Porybnou

Tereza Porybná působila v letech 2013 až 2019 jako ředitelka Českého centra v Londýně a v letech 2014-2016 byla prezidentkou sdružení Evropských kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za pr...

25. března 2024
Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024