ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Pololetní účtování 2011

Od začátku roku se v české republice uskutečnilo 28 specializovaných aukcí výtvarného umění a starožitností, na kterých sběratelé dohromady utratili 306,5 milionu korun. Nového majitele našla ani ne polovina z více než 11 tisíc nabízených položek. Za více než milion korun bylo vydraženo 54 obrazů, 323 děl se prodalo za více než sto tisíc korun.

Tato čísla odpovídají výsledkům za stejné období loňského roku. Je tedy zřejmé, jak potvrzuje i vývoj Indexu ART+ (zde), že trh nadále stagnuje. Špičková díla se prodávají za velice dobré ceny, výraznějších cenových nárůstů jsme však svědky jen výjimečně.

Nejúspěšnější aukcí prvního pololetí byla březnová večerní aukce společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery, která vynesla přes 58 milionů korun a na které se prodalo hned 5 z deseti nejdražších obrazů letošního rok (top 10 zde). Tři z nich byly nicméně přiklepnuty pouze za vyvolávací cenu. Společnost 1. Art Consulting také nadále zůstává nejúspěšnější aukční síní z hlediska celkového obratu. Na třetí místo v žebříčku aukčních síní se nově vyšvihla Galerie Arcimboldo, jejíž dvě květnové aukce vynesly 45,7 milionu korun.

* večerní aukce společnost pořádá ve spolupráci s Adolf Loos Apartment and Gallery

 
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...