ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Pololetní účtování, Slovensko 2011

V prvním pololetí se na Slovensku uskutečnila necelá desítka aukcí, na které sběratelé dohromady utratili necelé 3 miliony eur.

Emil Filla: Zátiší s ovocem a klarinetem

Emil Filla: Zátiší s ovocem a klarinetem / 1939 / olej na plátně / 55,5 x 68,5 cm

 

Nejdráže prodaným dílem prvního pololetí se stalo Zátiší s ovocem a klarinetem od Emila Filly. Koncem dubna se na aukci společnosti Art Invest vyšplhalo z 88 na 187 tisíc eur (necelých 4,7 milionu českých korun). Pravost obrazu, který měl Filla vytvořit krátce před uvězněním nacisty, potvrzoval nejen posudek Tomáše Vlčka, ale také historická fotografie, na které je malíř zachycen ve svém ateliéru právě před touto malbou.

Společnost Soga, lídr slovenského trhu, stihla v prvním pololetí uspořádat hned tři aukce, které dohromady vynesly přes 1 milion eur. Nejvyšší ceny dosáhl obraz Výkřik beznaděje od Antona Jasusche, který se v červnu prodal za vyvolávací cenu 103,5 tisíc eur. Jde o třetí nejvyšší částku za dílo tohoto autora. Vysokých cen na aukcích Sogy dosáhla rovněž díla Martina Benky (48,3 tisíc) a Ľudovíta Fully (35 tisíc eur).

Anton Jasusch: Výkřik beznaděje / 1920-24 / olej na kartonu / 60 x 76 cm

 

Nejvíce děl s cenou nad 33 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, vykazuje košická aukční síň Darte. Jisté pochybnosti však vzbuzuje, že v jejích výsledkových listinách se opakovaně a bez vysvětlení objevují díla, která již jednou vykázala jako prodaná. Obraz Vojtěcha Erdélyiho letos například uvádí jako vydražený na své lednové i dubnové aukci. Jednou s cenou 23 tisíc, podruhé 17,2 tisíc eur. Ostatně i zmiňovaný obraz Výkřik beznaděje od Antona Jasusche měl být na aukci společnosti prodán za 92 tisíc eur pouhých osm měsíců předtím, než jej nabízela aukční síň Soga.

Nejdražším dílem vydraženým v Košicích je podle výsledkových listin Krajina u jezera od Ladislava Mednyánszkého prodaná na lednové aukci za 92 tisíc eur. Za vysoké částky (86 a 63 tisíc eur) byly na následující dubnové aukci draženy ještě další dva Mednyánszkého obrazy. Dále můžeme jmenovat Imreho Weinera-Kráľa (55 tisíc), Andyho Warhola (53 tisíc), Martina Benku (46 a 32 tisíc), Antona Jasusche (46 tisíc), Júlia Jakobyho (46 tisíc) a Jana Hálu (35 tisíc eur).

Mezi nejdražší díla vydražená aukční síní White+Weiss, která navazuje na činnost české společnosti WoxArt, patřil objekt Milana Dobeše z roku 1969. Na dubnové aukci společnosti se prodal za vyvolávací cenu 18 tisíc eur. Dohromady tato aukce vynesla téměř 311 tisíc eur.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...