ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Pololetní účtování, svět 2011

Během prázdnin největší aukční domy Christie’s i Sotheby’s zveřejnily své pololetní výsledky. Bylo se čím chlubit. S celkovým ekonomickým růstem prvního pololetí rostly i zisky aukčních domů, a to dokonce do rekordních výšek blížících se výsledkům z veleúspěšného roku 2008.

Michelangelo Buonarroti: Studie mužského aktu

Michelangelo Buonarroti: Studie mužského aktu / 1504–05

kresba uhlem / 21,8 x 17,7 cm / cena: 3 177 250 GBP

 

Aukční dům Christie’s v první polovině roku prodal umění za 2 miliardy liber (3,2 miliardy dolarů). Tato částka představuje 15procentní nárůst proti loňskému roku. Při zveřejnění pololetních výsledků pak Jussi Pylkkänen, prezident evropské pobočky Christie’s, předpovídal, že letošní celoroční výsledky předčí loňský rok. Přitom již loni zisky v porovnání s předchozím kritickým rokem 2009 narostly o 53 procent (3,3 miliardy liber). Podíl na letošních dobrých výsledcích mají jednak privátní prodeje, které stouply o 57 procent (na 287 milionů liber), ale i obchody realizované v Asii, jež poskočily o 48 procent. Do Číny ostatně putovala i Michelangelova přípravná kresba k fresce Bitva u Casciny, která byla začátkem července v Londýně vydražena za 3,2 milionu liber (5,1 milionu dolarů).

Pylkkänen vyzdvihuje i roli zcela nově nakupujících klientů, jejichž počet vzrostl o 25 procent, na čemž má kontinentální Evropa, Anglie a USA podíl plných 78 procent (Christie’s v současnosti registruje na 800 tisíc klientů). Když porovnáme kontinentální Evropu a Velkou Británii s USA, obchody v evropské pobočce vzrostly o 24 procent (na 803 milionů liber), zatímco v USA klesly o 13 procent (na 578 milionů liber). Nutno ale podotknout, že tento pokles se odehrává ve stínu rekordního prodeje Picassova obrazu Akt, zelené listy a busta, který společnost dražila loni v květnu. Potvrzuje se i známá skutečnost, že drahé a kvalitní položky se prodávají lépe. Podle statistik Christie’s se díla oceněná mezi 500 tisíci a 1 milionem liber prodala v 90 procentech případů. Rozrůstá se i klientela, která obchoduje on-line, a to každoročně o 2 procenta. Necelá pětina klientů draží přes internet a objem položek prodaných on-line vzrostl o 24 procent – na 37,5 milionu liber.

Pablo Picasso: Femmes Lisant

Pablo Picasso: Femmes Lisant / 1934

olej na plátně / 92 x 73 cm / cena: 21 362 500 USD

 

Pozitivní vývoj potvrzují i zveřejněné pololetní výsledky konkurenčního aukčního domu Sotheby’s. Během prvních šesti měsíců letošního roku prodalo Sotheby’s předměty za 3,4 miliardy dolarů, což znamená 35procentní nárůst v porovnání s prvním pololetím loňského roku. Letošní číslo se spíše blíží výsledkům ze stejného období rekordního roku 2008 (2,95 miliardy dolarů). Započítány jsou jak prodeje na aukcích, tak i privátní neveřejné transakce. Realizované obchody vzrostly o 44 procent a naprosto zásadně posílily privátní prodeje – o 114 procent. Svůj částečný podíl na skvělých pololetních výsledcích má i aukce českého moderního umění ze sbírky Hascoe, která vynesla 11,1 milionu liber (18 milionů dolarů). Přes tento pozitivní trend však společnost současně oznámila, že končí s aukcemi v Nizozemí a plánuje výrazně redukovat i prodeje na území Itálie. Pozornost Sotheby’s se v budoucnu soustředí zejména na asijské trhy a jejich potenciál.

Pololetní výsledky a s nimi spojené optimistické prognózy byly zveřejněny před snížením ratingu Spojených států a dramatickým srpnovým propadem světových burz. Problémy v eurozóně i hrozící návrat do recese se podle analytiků mohou negativně projevit i na trhu s uměním. Průzkum společnosti ArtTactic konstatuje mírné zvýšení důvěry v současné umění, zároveň však varuje před nárůstem rizikovosti investic do umění. V růst trhu v následujícím pololetí věří podle ArtTactic 36 procent respondentů, naopak téměř polovina dotazovaných očekává, že trh bude stagnovat.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...