ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Postel Tracy Emin za 2,2 milionu liber

Nový rekord za dílo ze sbírky Charlese Saatchiho

Letní večery zasvěcené londýnským aukcím poválečné moderny a současného umění už máme za sebou. Jaké výsledky přinesly? Ohromující, rekordní a opět o něco lepší než minule.

 

Tracy Emin: My Bed / 1998
79 x 211 x 234 cm /
cena: 2,2 mil GBP /
Christieʼs 1. 7. 2014

 

Nejskloňovanější položkou je v Christieʼs prodaná Moje postel (1998) Tracy Emin, která byla dražena poprvé. Emin patří mezi nejvýraznější postavy generace Young British Artists (YBAʼs) a tato instalace je téměř ikonickou prací tohoto hnutí. Do aukce ji nabídl reklamní magnát a velkosběratel Charles Saatchi, který ji v roce 2000 koupil za 150 tisíc liber.

Postel, kterou Emin vydává za svůj autoportrét a která obsahuje kromě použitých lůžkovin rovněž prázdnou lahev vodky, použité prezervativy, krabičky od cigaret atd., vyšplhala z předaukčního odhadu (800 tisíc–1,2 milionu liber) až na 2,2 milionu liber (včetně aukční provize). Pro umělkyni je to tak její nejdražší prodané dílo.

Už před aukcí se Emin svěřila, že by přivítala, kdyby instalace zůstala volně přístupná, ale pesimisticky dodala, že si koupi asi žádná veřejná instituce nebude moci dovolit. Kdo se stal novým majitelem, nevíme, neboť aukční síň tuto informaci nezveřejnila. Podle New York Times nicméně kupce v aukční síni zastupoval umělčin galerista Jay Jopling z White Cube Gallery.

Autorka byla na aukci osobně přítomna a vše si s radostí dokumentovala na svůj telefon. Jak částka stoupala, tvářila se velmi nadšeně a spokojeně. Na závěr večera i ochotně pózovala novinářům. To, že na její práci Saatchi slušně vydělal, ji evidentně netrápí.

Historie ale zná i jiné přístupy. Tím je například osobní příběh a zkušenost Roberta Rauschenberga, předního představitele pop-artu. V 50. a 60. letech začal mladé americké autory sbírat taxíkářský baron Robert C. Scull. V roce 1973 šla do aukce velká část jeho sbírky a zhruba 50 prací utržilo tehdy nevídaných 2,2 milionu dolarů. I tehdy byl Rauschenberg přítomen v sálu, ale po aukci se cítil okraden. Práce, kterou od něj Scull koupil za 900 dolarů, se totiž v aukci prodal za 85 tisíc. Rauschenberg to bral jako podraz, i když například sochař John Chamberlain mohl díky Robertu Scullovi, který jako jeden z prvních začal zkupovat mladé americké autory, opustit práci kadeřníka a naplno se začít věnovat umělecké tvorbě.

I tato stránka je však součástí trhu s uměním a dnes už je zřejmé, že i sběratel může mít na vývoj cen jednotlivých umělců značný podíl. Ne jinak tomu bude i u právě dražené Mojí postele.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...