Poválečné jednohubky v Londýně

Poválečné a současné umění Londýn, červen 2014

Segment poválečného a současného umění je dnes nejdynamičtějším na trhu. Po jarních londýnských a newyorských aukcích nabízí Sothebyʼs a Christieʼs ještě jednou těsně před prázdninami možnost vydražit si to nejzajímavější z jejich nabídky v Londýně.

Peter Doig:  Country Rock (Wing Mirror)/ 1999 / olej na plátně / 194,9 x 270 cm / předaukční odhad: na dotaz
Peter Doig: Country Rock (Wing Mirror) / 1999
olej na plátně /
194,9 x 270 cm
odhad: na vyžádání
Sothebyʼs 30. 6. 2014

Sothebyʼs připravili kolekci 59 položek. Prvních jedenáct položek z katalogu pochází z významné sbírky Adama Sendera, známého manažera hedge fondu. Sender od roku 1998 stihl nasbírat na 800 děl. Nakonec byl však donucen zavřít svoji firmu Exis Capital Management a současně se rozvádí, což ho vedlo k tomu, že část svojí sbírky prostřednictvím Sothebyʼs systematicky rozprodává. Tentokrát je v nabídce k dispozici Gilbert a George, Chris Ofili, Cindy Sherman, Martin Kippenberger nebo Damien Hirst.

Nejzajímavějším dílem večera, i když s neveřejným předaukčním odhadem, bude zásadní dílo Petera Doiga Country Rock (Wing Mirror) z roku 1999. Navrhovatel jej získal ve stejný rok od renomované newyorské galerie, v níž Doig obraz vystavoval. Plátno je součástí souboru tří děl a zobrazuje dálnici nedaleko Toronta s duhou lemovaným tunelem. „Duhové lemování“ torontského tunelu je v reálu dílem anonymního guerillového umělce, který duhu vytrvale (asi čtyřicetkrát) obnovoval i poté, co ji z úřední moci vždy přemalovali na šedou. Teprve mnohem později vyšlo najevo, že autorem je Berg Johnson, který duhu na tunel poprvé namaloval v šestnácti letech na počest svého přítele, který měl nedaleko odtud nehodu.

Gilbert & George:  Bummed/ 1997 / tisk na plátně / 355 x 255 cm / předaukční odhad: 700 000 – 900 000 GBP
Gilbert & George: Bummed / 1997
tisk na plátně / 355 x 255 cm
odhad: 700–900 000 GBP
Sothebyʼs 30. 6. 2014

Druhé dílo z tohoto třídílného souboru je součástí sbírky PinchukArtCentre v Kyjevě a to třetí, jež bylo vybráno na titulní stranu katalogu umělcovy retrospektivní výstavy v Tate Modern v roce 2008, se nachází v soukromé sbírce. Pro dražitele je to tedy jedinečná možnost, jak získat alespoň jedno dílo z tohoto souboru v aukci. Mimo to se zájemci mohou tradičně utkat o několik Warholů, Richterů, Kleinů a mnoho dalších děl světoznámých autorů. Mezi nimi vyzvedněme například Tři studie k portrétu George Dyera (na světlém pozadí) od Francisa Bacona s předaukčním odhadem 15 – 20 milionů liber.

Francis Bacon: Studie k portrétu Luciana Freuda / 1967 / olej na plátně / 35,5 x 30,5 cm / předaukční odhad: na dotaz
Francis Bacon: Studie k portrétu Luciana Freuda / 1967
olej na plátně / 35,5 x 30,5 cm
odhad: na vyžádání
Christieʼs 1. 7. 2014

Christieʼs představí den následující, tedy 1. července, znatelně širší sbírku 75 děl. Jejich nabídce vévodí Studie k portrétu Luciana Freuda od Francise Bacona, opět s neveřejným předaukčním odhadem v rozmezí 8 – 12 mil. liber. Plátno pochází ze sbírky Roalda Dahla, spisovatele se zajímavým životním příběhem. Za války byl Dahl pilotem u britského královského letectva a později pracoval pro britskou tajnou službu. Spisovatel obraz koupil v roce 1967 za pouhých 2850 liber z výdělku, který utržil za první britské vydání knihy Karlík a továrna na čokoládu. Očekávání jsou u tohoto Bacona po veleúspěchu triptychu s portrétem Luciana Freuda, který se loňského listopadu na aukci v New Yorku vydražil za 142,4 milionů dolarů (což představuje nejvyšší cenu v aukci zaplacenou za umělecké dílo, zde), značná.

Ze Saatchiho sbírky, kterou snad nemusíme blíže představovat, bude nabízena ikonická práce Tracy Emin spadající do kategorie YBAʼs (Young British Aritsts). „Instalace“ Tracy Emin Moje postel se objeví v aukci poprvé a podle slov autorky snad i naposledy (předaukční odhad činí 800 tisíc až 1,2 milionu liber). Postel je jejím prvním readymadem obsahujícím až forenzní důkazy jejího zhýralého života. Jde o autorčinu vlastní postel s lůžkovinami a dalšími osobními předměty, jakými jsou například prázdná láhev od vodky, prezervativy, krabičky od cigaret, prádlo, atd. V roce 1999 se Emin dostala do úzkého výběru nominací na Turner Price.

Tracey Emin: Moje postel / 1998 / objekt – kombinovaná technika / 79 x 211 x 234 cm / předaukční odhad: 800 000 – 1 200 000 GBP
Tracey Emin:
Moje postel / 1998
objekt – kombinovaná technika / 79 x 211 x 234 cm
odhad: 800–1 200 000 GBP
Christieʼs 1. 7. 2014

O květnových aukcích poválečného a současného umění v New Yorku jsme psali zde a zde. O únorových v Londýně zde.

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016